YSK kararına AK Parti’den tepki

AK Parti'nin YSK temsilcisi Şeref Malkoç, sandık taşınmasının reddedilmesini "YSK'nın seçimlerden sorumlu olmasına rağmen bu konuda 'yetkim yoktur' demesi gerçeğe de Anayasa'ya da hukuka da aykırıdır" sözleriyle değerlendirdi.

Anadolu Ajansı 03.10.2015 - 17:14

YSK kararına AK Parti’den tepki

AK Parti'nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcisi Şeref Malkoç, YSK'dan çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Malkoç, " YSK'nın kararları Anayasa'ya göre kesindir. Ama bizim kanaatimizce bu karar Anayasa'ya, kanunlara aykırıdır" diye konuştu.

Anayasa'nın YSK'ya seçimlerin düzen içinde yürütülmesi konusunda sorumluluk verdiğini, ilçe seçim kurullarına da yetki verildiğini ifade eden Malkoç, şöyle konuştu:

"YSK'ya sorumluluk yüklenmişken, YSK oy çokluğuyla reddetti. Hepimiz uyacağız. Anayasanın gereği budur. Ama biz eleştirilerimize devam edeceğiz. Türkiye'de şiddet var, çatışma var, terör var. Hepimizin görmesi gerekir. Yarın Allah göstermesin o bölgelerde kurulacak sandıklarda güvenlik görevlilerimize kurulacak pusu veya şehit olayının gelmesi veya bir çatışma olması hepimizi derinden yaralayacaktır. YSK'nın seçimlerden sorumlu olmasına rağmen bu konuda yetkim yoktur demesi gerçeğe de Anayasa'ya da hukuka da aykırıdır."

Bugünkü toplantıda "YSK'nın kanunda hüküm olmamasına rağmen AK Parti'nin 'Haydi Bismillah' şarkısını tekrar itiraz üzerine yasakladığını, hatta yasağı genişlettiğini" dile getiren Malkoç, “YSK kendini TBMM yerine koydu ve 'Haydi Bismillah'ı yasakladı" dedi.

Sayfa Yükleniyor...