NTV, YSK kaynaklarından, 12 bağımsız ismin milletvekilliği adaylığının iptaliyle ortaya çıkan belirsizliğin nasıl giderileceğiyle ilgili bilgiyi elde etti.

Konuyla ilgili yarın karar vermesi gereken YSK’nın bugünkü toplantısı sonrası kaynaklar, adaylıkları iptal edilen kişilerin memnu haklarının iade edildiğine dair belgeyi yarın saat 17.00'ye kadar getirmeleri halinde seçime girebileceklerini ifade ettiler.

Toplantı sonrası konuşan ve "değerlendiriyoruz" diyen YSK Başkanı Ali Em'den net bir açıklama gelmezken, eski BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, "Arkadaşlarımız o belgeleri hazırlıyor. Belgeleri YSK'ya yetiştireceğiz" şeklinde konuştu.

YSK’nın, aralarında BDP’nin 7 adayının da olduğu 12 bağımsız ismin milletvekili adaylıklarının iptaliyle başlayan tartışmalara yine YSK nokta koyacak gibi.

YSK Başkanı Ali Em, NTV'nin ulaştığı bilgiyle ilgili net konuşmazken, en sıcak değerlendirme eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’tan geldi: "Arkadaşlarımız o belgeleri hazırlıyor. Belgeleri YSK'ya yetiştireceğiz."

YSK’nın iptal kararını, adı geçen belgelerin kendilerine sunulmadığı için verdiği belirtilmiş, adaylıkları iptal edilen isimlerin bu belgeyi neden YSK’ya sunmadıkları tartışılmış; adayların bu belgeye sahip olup olmadıkları üzerine konuşulmuştu.

Şimdi adayların elinde bu belgenin olup olmadığı, yok ise mahkemelerden bu belgenin alınmasının yarına kadar mümkün olup olmayacağı merak konusu.

YSK BAŞKANI NET KONUŞMADI
YSK'nın toplantısı sonrası tüm merak edilenler Başkan Ali Em'e soruldu ancak net bir yanıt alınamadı:

"İtiraz süresi var, siyasi partilerin adaylarının itiraz süresi ile bağımsızlarınki farklı. Bağımsızların itiraz olur mu olmaz mı bunları değerlendireceğiz.

Eksik belge tamamlanırsa girmelerini önü açılır mı?
"Değerlendireceğiz, şöyle veya böyle demem mümkün değil."

YSK’nın vetosuna dair tepkiler var, ne diyorsunuz?
"Veto değil, iptal kararı."

Siyasi bir karar deniyor...
"Gerekçelerimizin hepsi yazılı. YSK bağımsız bir kuruldur."

Aday olamazlar mı yoksa belgeler mi eksik?
"
Değişik değişik durumlar var. Örneğin Şerafettin Efe teminatı yatırmamış ve adaylığı söz konusu değil; süre geçti..."