Hakim ve savcı atamalarına ilişkin krizin ardından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısı tartışılıyor. Yargı kurumları, Adalet Bakanı ve Bakanlık müsteşarının HSYK'dan çıkarılmasını isterken; hükümet tarafından hazırlanan taslakta bu isteğin aksine HSYK’ya TBMM’nin üye ataması öngörülüyor.

Buna göre; Kurul'un üye sayısı artırılacak 21’e yükselecek ve bakan ve müsteşarın yanı sıra Meclis'in seçtiği üyeler de Kurul'da yer alacak. Böylece Yüksek Yargı organlarının Kurul'daki temsil oranı azınlığa düşecek.

GERÇEKER: YARGI BAĞIMSIZLIĞIYLA BAĞDAŞMAZ
Üye dağılımındaki bu yeni yapılandırma ile kurulun tamamen siyasi bir organ haline geleceğini söyleyen Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonunda konuyla ilgili soruları yanıtladı.

Gerçeker, şöyle konuştu: “Anayasa değişikliği konusunda hükümetle mutabakat sağladığımız iddia ediliyor, böyle birşey yok. Taslağa göre, HSYK'nın üye sayısı 21’e çıkartılıyor. Bu durumda Danıştay ve Yargıtay'dan giden üye sayısı azalacak. Bu durum yargı bağımsızlığı ile bağdaşmaz, kurulu siyasi bir organ haline getirir.”

BİRDEN: REFORM DENEMEZ
Danıştay Başkanı Mustafa Birden de hükümetin hazırladığı taslağı eleştirdi.

Birden, “Bu yapılanlar, reform diye adlandırılamaz. Meclis’in durumu, yapısı belli. Oradan HSYK' ya üye seçilmesi durumunda yargı baımsızlığı ortadan kalkar. Bizim talebimiz bakan ve müsteşarının da kurul üyeliğinden çıkartılmasıdır” dedi.

KILIÇ: KURULU DA KAPSAMALI
Birden ve Gerçeker' den farklı düşünen Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ise HSYK' nın yapısında sıkıntılar bulunduğunu söyleyerek, kurulun yapısında muhtemel değişikliklerin yargı reformu taslağında gündeme getirilebileceğini söyledi.