Yumruk isabet etmemiş!

Savcılık, Halkevleri üyesi Dilşat Aktaş'ın bir polis memuru tarafından yumruklanmasına ilişkin soruşturmada, kameraların tespit etmesine rağmen, yumruğun 'savunma amaçlı' olduğu gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

01.08.2011 - 12:27

Yumruk isabet etmemiş!

Halkevleri üyesi bir grup Sağlık Müdürlüğü’nden izin alarak, Kızılay’da 26 Şubat’ta organ bağışı standı açtı. Polis, izne rağmen gruba müdahale ederek standın kaldırılmasını istedi. Dilşat Aktaş, buna itiraz etti ve çıkan arbedede Deniz Naci Uruçay’ın yumruklarına hedef oldu. Savcılık da suç duyurusu üzerine olayla ilgili soruşturma başlattı.

Radikal gazetesinin haberine göre, Cumhuriyet Savcısı Abdullah Bulgen, soruşturma sonucunda polis memuru hakkında takipsizlik kararı verdi. Aktaş’ın Adli Tıp raporundaki “Yaşamını tehlikeye sokan bir durum olmadığı” tespitinin altı çizilen kararda, olay görüntülerinde eylemcilerle polis arasında arbede yaşandığı belirtilerek, “Şüphelinin sağ ve sol yumruklarıyla müştekinin yüzüne vurduğu görülmüştür” denildi.

Polis memuru Uruçay ise ifadesinde, aynı yerde izinsiz stant açan bir başka gruba müdahale etmek isterken arbede çıktığını anlatarak, “Arbedede yere düştüm. Yerdeyken göstericilerden birisi tekme ile suratıma vurdu. Burnum kırıldı. Darbenin etkisiyle gözüm karardı, üzerime birinin geldiğini fark etmem sonucu savunma amaçlı olarak önce sağ, sonra sol yumruğumla gelene doğru savurdum. Eğer yumrukla vurabilmiş olsaydım, burnu veya çenesi kırılırdı” dedi.

Savcı da polisin bu ifadesine hak verdi ve “Şüphelinin belirttiği gibi yumruklarını isabet ettirmiş olsaydı, ‘hafif ödemden’ daha ağır durumun oluşması gerekecekti” dedi. Aktaş’ın avukatı Sevinç Hocaoğulları ise darbın görüntülendiğine dikkat çekerek “O dönem Güvenlik Şube amirlerinden Osman Bey Halkevleri’ne gelerek olayla ilgili Dilşat Aktaş’tan özür dilemişti” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...