Kılıçdaroğlu: Yüzde 1 alan parlamentoya girmeli

CHP lideri Kılıçdaroğlu, seçim barajının parti kapatma tartışmalarından önemli olduğuna işaret etti ve "Yüzde 1 alan bile parlamentoya girebilmeli" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 19.03.2015 - 15:49

Kılıçdaroğlu: Yüzde 1 alan parlamentoya girmeli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ'da konuştu.

Parti kapatma tartışmalarına değinen Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin önerdiği anayasa değişikliğinde parti kapatmaların kaldırılmadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Kapatmadan önce bir ara unsur olarak TBMM'yi öne koyuyorlar" diyerek şöyle devam etti:

"Siyasi parti kapatılmasının kaldırılmasını öngören bir teklif AKP tarafından hiç getirilmedi. Yüzde 10 seçim barajı olduğu sürece liderler cuntası oluyor. Böyle milli irade olmaz. Yüzde 1 alan bile parlamentoya girebilmeli."

"4 YILDA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

AK Parti'nin bir düşüş trendinde olduğunu ifade eden CHP lideri, "Bu kadar işsizlik varken, yolsuzluk varken, uzun süre iktidarın ayakta kalması zaten mümkün değildi" dedi.

"AB TALEPLERİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

12 yılda gerçekleştirilemeyen çoğu girişimi 4 yılda yapacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"İşsizliği, taşeron işçiliği tamammen bitireceğiz. Yeni bir inşa edeceğiz, Ortadoğu'ya barışı getireceğiz. Dış politika barış eksenli olacak. AB ile güç olan süreci yeniden inşa edeceğiz. Yeni fasıl açılmasını beklemeden AB'nin taleplerini yerine getireceğiz. Uygar bir ülkede hangi kurallar geçerliyse bu kuralları getireceğiz. 

CHP iktidarında ilk 3 ay içinde siyasi ahlak yasasını getireceğiz. Siyasi partiler yasasını değiştireceğiz. Milletvekillerini siyasi parti liderleri değil, millet seçecek. Çok düşüncemiz var, güzel düşüncelerimiz var. 4 yıl içinde bunları gerçekleştireceğiz. 12 yıllık hasarın tamamını 4 yıl içinde telafi edeceğiz."

Sayfa Yükleniyor...