Zakkumların direnişi

Denizli'de geçen yıl SİT alanında kaldığı gerekçesiyle bin zeytin ve zakkum fidanı kesilmişti. Ancak yazla birlikte fidanlar yeniden filizlendi. Yine SİT alanını işgal ediyorlar. Çevrecilere göre fidanlar doğanın bir sürprizi..

19.06.2009 - 08:55

Zakkumların direnişi

Bin zakkum ve zeytin ağacı Denizli Valiliği'nin onayıyla, doğa ve çevre vakfı tarafından dikilmişti. Yıl 2007'ydi.Vakıf daha yeşil bir Pamukkale yolu için uğraştı. ancak ağaçlandırma çalışmaları SİT'e takıldı.

3 kilometrelik alanın "doğal ve tarihi" sit içinde kaldığını belirten kurul, dikilen fidanların sökülmesine karar verdi, vakıf hakkında da suç duyurusunda bulunuldu. sonuçta, zeytinler söküldü, zakkumlar da kökünden kesildi. Ancak bugünlerde aynı bölgede yine zeytin ve zakkum fidanları var. yazla birlikte fidanlar yeniden filizlendi.

Doğa ve Çevre Vakfı Müdürü Tarık Barbaros anlatıyor: "Doğanın bir sürprizi yaradılışın o cevherin özü ile tabiat yanlış yapmadığımızı vurguluyor. Yapılan işin arkasında olduğunu gösteriyor. Yok olan fidanlar için üzgünüm ama çıkanlar için çok mutluyum...Böyle bir korumacılık olmaz, ben kurulu kınıyorum. Bizlere yardımcı olabilirler ve yasal olarak ne yapılması gerekiyorsa yol gösterilebilirdi ama ne üzücü ki Türkiye gerçeği bu."

Denizlili çevreciler, şimdi, kurulun fidanlarla ilgili yeni bir karar alıp almayacağını merak ediyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...