Zelenski: Görüşmelerden gelen sinyaller olumlu ama Rusya'nın saldırısı sürüyor

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski barış müzekerelerinden olumlu sinyaller geldiğini ancak Rusya'ınn saldırılarının sürdüğünü söyledi. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi ise taraf ülke liderlerinin buluşması için belgelerin hazırlandığını duyurdu..

Haberler - NTV Haber 29.03.2022 - 23:51

Zelenski: Görüşmelerden gelen sinyaller olumlu ama Rusya'nın saldırısı sürüyor

Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, İstanbul'daki -Ukrayna müzakerelerini değerlendirdi.

Zelenski, müzekerelere ilişkin yalnızca somut sonuçlara güveneceklerini, kendilerini bombalayan Rus güçlerinin temsilcilerine güvenmeyeceklerini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı, güvenlik garantilerine dikkat çekti. Zelenski, "Ülkemizin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü için gerçek güvenlik garantileri olmalı. Rus güçleri işgal ettikleri bölgelerden çekilmeli. Egemenlik ve toprak bütünlüğü konusunda herhangi bir taviz olamaz ve olmayacaktır" dedi.

Volodimir Zelenski Rusya'ya uygulanan yaptırımların da savaş bitene kadar etmesi gerektiğini vurguladı. Rus ordusunun hala güçlü bir saldırı potansiyelinin olduğunun altını çizen Zelenski,, Ukrayna'yı savunmayı sürdüreceklerini söyledi.

Zelenski, "Rus güçlerinin geri çekilmesini sağlayan Ukrayna güçlerinin cesur savunmasıdır. Ancak gardımızı düşürmemeliyiz. Durum daha kolay bir halde değil. Rus ordusu hala ülkemize karşı önemli bir saldırı kabiliyetine sahip" sözleriyle közleriyle konuşmasını bitirdi.

Zelenski'nin bu açıklamasının yayınlandığı dakikalarda Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden de dikkat çekici bir açıklama yapıldı.
Açıklamada, iki ülke liderinin buluşması için belgelerin tamamlanma aşamasında olduğunu kaydedildi.

Sayfa Yükleniyor...