5,5 yıl sonra ilk: Sisi ve Putin iki ülke arasındaki hava trafiğini yeniden başlatma konusunda anlaştı

Rusya ve Mısır arasındaki uçak seferleri, 31 Ekim 2015'te 200'den fazla yolcu taşıyan Rus uçağının, Sina Yarımadası'nda düşmesinin ardından durdurulmuştu. Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, iki ülke arasında hava trafiği yeniden başladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.04.2021 - 15:18

5,5 yıl sonra ilk: Sisi ve Putin iki ülke arasındaki hava trafiğini yeniden başlatma konusunda anlaştı

Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile Devlet Başkanı , iki ülke arasında yaklaşık 5,5 yıl önce durdurulan uçak seferlerinin yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya vardı.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Sisi ile Putin telefonda görüştü.

İki lider, görüşmede, Libya ve Hedasi Barajı'na yönelik gelişmeleri, Süveyş Kanalı ekonomik bölgesi ve Dabaa nükleer santrali konularını ele aldı.

Görüşmede Mısır ile Rusya arasındaki başarılı iş birliğinin ardından Mısır'ın Hurghada ve Şarm eş-Şeyh havalimanları dahil iki ülke arasında hava trafiğinin tam şekilde başlatılması konusunda uzlaşıya varıldı.

İKİLİ İLİŞKİLER GÜÇLENEBİLİR

Sisi, Rusya ile hava trafiğini yeniden başlatma kararını memnuniyetle karşıladıklarını, kararın iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi için etkili olmasını beklediklerini ifade etti.

Rusya Devlet Bakanı Putin de Mısır ile ikili ilişkileri çeşitli yönlerde geliştirme konusunda kararlı olduklarını belirtti. Putin, Moskova'nın bölgesel çevresinin istikrarı konusunda Kahire'nin önemli rolüne güvendiğini vurguladı.

Şarm eş-Şeyh-St. Petersburg seferini yapan Rusya'ya ait yolcu uçağı, 31 Ekim 2015'te havalandıktan kısa süre sonra 17'si çocuk 217 yolcu ve 7 kişilik mürettebatıyla, Mısır'ın Sina Yarımadası'nın kuzeyinde düşmüştü. Olayın ardından Mısır ile Rusya arasındaki hava trafiği durdurulmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 12 Nisan'da iki ülke arasındaki hava trafiğinin tam anlamıyla yeniden başlaması da dahil olmak üzere ilişkilerin güçlendirilmesi konusunu görüşmek üzere Mısır'ı ziyaret etmişti.

RUSYA'DA ÇIĞIN DÜŞME ANI KAMERADA

Sayfa Yükleniyor...