İlişkili Haberler

AB Komisyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, ''AB-Belarus ilişkilerini geliştirme" bağlamında bu ülkeye uygulanan yaptırımlara ilişkin yeni kararlar alındığı belirtildi.

Açıklamada aralarında Devlet Başkanı Lukaşenko dahil 170 kişi hakkında seyahat yasağı ve varlık dondurma ile 3 şirket hakkındaki varlık dondurma kararlarının 4 aylığına askıya alındığı ifade edildi.

Bu adıma gerekçe olarak da tüm siyasi tutukluluların 22 Ağustos'ta serbest bırakılmasının gösterildiği açıklamada, ''Siyasi tutukluların serbest bırakılması, AB'nin uzun süredir atılmasını istediği bir adımdı. AB, Belarus'taki demokrasi ve insan haklarının durumunu yakından izlemeyi sürdürecek'' ifadesine
yer verildi.

Kararın, ''AB-Belarus ilişkilerini geliştirmeyi sağlayacak daha başka olumlu gelişmeler için cesaret verici'' olduğu belirtilen açıklamada, muhalif isimlerin ortadan kaybolmasından sorumlu tutulan dört kişi hakkındaki yaptırım kararları ile silah ambargosunun ise devam edeceği vurgulandı.

Karar, 31 Ekim'de yürürlüğe girecek ve 29 Şubat 2016'a kadar geçerli olacak. AB'nin bu kararı Rusya ile yakın ilişkileri olan Belarus'u, Moskova'nın etkisinden uzaklaştırma çabalarının bir parçası olarak görülüyor.

21 yıldır iktidarda olan Lukaşenko, 12 Ekim'de yapılan seçimde 5. kez Devlet Başkanlığı görevine seçilmişti.