'AB kana susamış bir vampir'

AB ortak bütçe için İngiltere'den 2.1 milyar Euro ek ödeme talep etti. Başbakan Cameron bu parayı ödemeyeceğini açıklarken, AB karşıtı UKIP lideri Farage, "AB kana susamış bir vampir" dedi.

24.10.2014 - 17:19

'AB kana susamış bir vampir'

Belçika'nın başkenti Brüksel'de devam eden Avrupa Birliği Zirvesi'nde İngiltere şoku yaşanıyor.

İngiliz ekonomisinin 1995'ten bu yana beklentilerin üzerinde büyüdüğünü tespit eden Avrupa Birliği, ortak bütçe için Londra'dan 2.1 milyar Euro ek ödeme talep etti.

Avrupa Birliği'ne son dönemde sert eleştiriler yönelten İngiltere Başbakanı David Cameron, Brüksel'in bu talebine sert çıktı ve parayı ödemeyeceğini açıkladı.

İngiltere'de AB ve göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi UKIP Genel Başkanı Nigel Farage'ın tepkisi ise daha sert oldu.

“AB İngiliz vergi mükelleflerinin kanıyla beslenen kana susamış bir vampir“ şeklinde konuşan Farage, Başbakan David Cameron'a yüklendi.

UKIP Genel Başkanı Farage, “Cameron, AB'ye ödemeleri azaltma sözü verdi. Oysa şimdi artıyor“ dedi.

AB liderleri toplantısında bulunan İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Hollandalı mevkidaşı Mark Rutte ile AB bütçesine sağlanan katkının yükseltilmesi çağrısına karşı çıkmak konusunda anlaştığı da öne sürüldü.

Cameron'ın Brüksel'de AB maliye bakanlarının acil toplanması için çağrıda bulunduğu da iddialar arasında.

İngiltere'nin bütçeye son katkı tarihi ise, 1 Aralık olarak belirlendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...