AB Türkiye İlerleme Raporu'nu yayınladı

AB'nin 2015 Türkiye İlerleme Raporu açıklandı. Raporda ifade ve basın özgürlüğüne eleştirilerine rağmen Ankara ile ilişkilerin geliştirilmesini istedi.

Haberler - NTV Haber 11.10.2015 - 15:32 | Son Güncelleme : 10.11.2015 - 15:32

AB Türkiye İlerleme Raporu'nu yayınladı

AB'nin 2015 Türkiye İlerleme Raporu  seçimler nedeniyle gecikmeli olarak hazırlandı. Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan raporda,  2015'in seçim atmosferinde geçtiği belirtiliyor. 

Suruç ve Ankara'daki saldırılara değinilen raporda, seçmenler arasındaki kutuplaşmanın arttığına dikkat çekiliyor. Seçimlerin de gergin bir ortamda yapıldığı belirtiliyor. 

Türkiye'nin AB reform sürecinde  ilerleme kaydedilememesi, ifade ve basın özgürlüğü  gibi konular,  rapordaki eleştiriler arasında yer alıyor. Avrupa Komisyonu, yargının bağımsızlığının da  zaman zaman sorgulandığına dikkat çekiyor. 

Kadına yönelik şiddetin engellenemediğini kaydeden Avrupa Komisyonu, azınlık haklarında ise kısmi iyileşmelerin yaşandığını bildiriyor.  Bu çerçevede azınlık vakıflarının gayrimenkul sahiplerine iadesinden duyulan memnuniyet dile getirilirken, Türkiye'nin hala ruhban okulunu açmadığı hatırlatılıyor. 

Raporda,  Ankara'nın özellikle çok sayıda  Suriyeli sığınmacıya evsahipliği yapmasındansa övgüyle bahsedilyor. Türkiye'nin IŞİD ve PKK'ya karşı mücadele verdiğine işaret eden Avrupa Komisyonu, İncirlik Üssü'nün koalisyon güçlerine açılmasına da vurgu yapıyor. 

Raporda, TBMM'de tek başına çoğunluğu elde eden AK Parti'nin hem ekonomi hem de toplumsal uzlaşı alanında ciddi reformları hayata geçirebileceği kaydediliyor. Çözüm sürecinin yeniden başlamasının önemine vurgu yapılıyor.    

Avrupa Komisyonu, HDP'nin  7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde baraji geçerek TBMM'de  temsil edilme fırsatını yakalamasının bu çerçevede önemli olduğunu belirtiyor.   

Sayfa Yükleniyor...