ABD nükleer fizikçiye casusluktan hapis cezası verdi

Mahkemenin kararına göre, Arjantin asıllı Amerikalı nükleer fizikçi Pedro Leonardo Mascheroni, sosyalist Venezuela'nın nükleer silah geliştirmesine yardımcı oldu.

Haberler - Anadolu Ajansı 29.01.2015 - 05:55

ABD nükleer fizikçiye casusluktan hapis cezası verdi

Casusluk davasında, Venezuela'ya karşı herhangi bir suçlamada bulunulmadı

NEW YORK - ABD'nin New Mexico eyaletinde, Arjantin asıllı
Amerikalı bilim adamı, 'nükleer casusluk' yaptığı gerekçesiyle 5 yıl hapis
cezasına çarptırıldı.

Bir dönem New Mexico eyaletindeki Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'nda
nükleer silah tasarım bölümünde görev yapan nükleer fizikçi Pedro Leonardo Mascheroni'nin ABD'nin ''nükleer sırlarını Venezuela'ya satmaya teşebbüs''
suçuyla ilgili süren dava sonuçlandı.

Mahkeme, sosyalist Güney Amerika ülkesi Venezuela'nın nükleer silah geliştirmesine yardımcı olduğu' ileri sürülen bilim adamı Mascheroni'nin 5 yıl hapis ve 3 yıl gözetim altında kalmasına karar verdi.

New Mexico'da görülen duruşmada, nükleer fizikçinin eşi Marjorie Roxby Mascheroni'ye de ''nükleer sırların satılmasında eşine yardımcı olmak'' suçundan 1 yıl hapis cezası verildi.

Pedro Leonardo Mascheroni
Pedro Leonardo Mascheroni

FBI yaptığı soruşturma çerçevesinde, Mascheroni'nin Los Alamos'taki evinde bulunan bilgisayarlar, fotoğraflar, kitaplar ve cep telefonlarını incelemişti.

Gizli görüşmenin çok kısa bir videosu yayınlarken, görüşmede Mascheroni'nin, kendini Venezuala temsilcisi olarak tanıtan FBI ajanına, ''Bu çok tehlikeli ve bunu para için yapıyorum. Sana söyledim. Artık Amerikalı değilim'' dediği açıklandı.

Nükleer fizikçi Mascheroni'nin gizli görüşmede ayrıca FBI ajanına, Venezuela 10 yıl içinde nükleer silah yapabileceğini söylediği aktarıldı.

Ulusal güvenlikten sorumlu Adalet Bakan Yardımcısı John P. Carlin, yaptığı açıklamada, bilim adamlarının kendilerine emanet edilen özel nükleer silah verilerinin korunması sözünü ihlal etmelerine izin vermeyeceklerini ifade etti.

Bilim adamı Mascheroni, 1979'dan 1988'e kadar Los Alamos nükleer laboratuvarında çalışırken, eşi de aynı laboratuvarda 1981-2010 yıllarında teknik yazar olarak görev yaptı.

Mascheroni'nin, kendisini Venezuela temsilcisi olarak tanıtan FBI ajanıyla gizli anlaşma yaptığı sırada, nükleer bilgileri satmaya teşebbüs ettiği bildirilmişti. Mascheroni, 2010 yılında, nükleer silah geliştirilmesine yardımcı olmak için teşebbüste bulunmak suçundan gözaltına alınmıştı.

Sayfa Yükleniyor...