ABD-Rusya arasına Biden girdi

Washington-Moskova arasında yeni bir başlangıç yapılması yönünde adımların atıldığı bir dönemde, Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Joe Biden'dan Rusya'yı kızdıran açıklamalar geldi.

NTV Haber 25.07.2009 - 20:36

ABD-Rusya arasına Biden girdi

Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Joe Biden, Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, ekonomiden enerji politikalarına kadar pekçok konuda Moskova'yı eleştirdi.

Biden'ın açıklamalarını ve Rusya'nın verdiği yanıtı NTV New York Muhabiri Selim Atalay şöyle aktardı:

Sözünü sakınmayan bir Başkan Yardımcısı olarak bilinen Biden, uluslararası ilişkileri iyi bilmekle birlikte bazen kritik gaflar da yapıyor. Ancak Biden'ın yeni demeci kendi içinde tutarlı...

Gürcistan ve Ukrayna gezisinden dönen ABD Başkan Yardımcısı, Wall Street Journal'daki demecinde, "Rusya zor durumda; ekonomisi zor durumda. Nüfusu azalıyor, bankacılık sistemi gelecek 15 yıl içinde çöker. Rusya’nın çevresindeki dünya değişiyor. Rusya, geçmişe takılı kalmış durumda ve bu sürdürülebilir bir durum değil" ifadelerini kullandı.

Biden, 'ne olacak?' sorusunun cevabını da şöyle verdi: Rusya, Batı’yla iyi geçinmek zorunda. Nüklüer silahların ve Moskova'nın çevre ülkelere baskısı azalmak zorunda...

Nabucco Projesi'ne de değinen Biden, Moskova’nın enerji kaynaklarını baskı için kullanma merakının ters teptiğini söyledi. Rusya'nın Ukrayna ve Avrupa'ya gaz baskısı yaptığını belirten Biden, bunun ardından kimsenin ihtimal vermediği Nabucco anlaşmasının gerçekleştiğini söyledi.

Biden bu sözlere karşın, Rusya’nın köşeye sıkıştırılamaması gerektiğini söyledi ve babasının öğüdünü tekrarladı: Köşeye sıkıştırılan kedi tırmalar.

MOSKOVA'DAN YANIT
Biden’ın sözleri Rusya’da hemen yankı buldu. Biden’ın sözlerinin Obama’dan gelen mesajlarla çeliştiğini belirten Rus yetkililer, 'ABD dış politikasını kim belirliyor?' diye sordu.

Rus yetkilier, ekonomik kriz ile nükleer silahlar arasında neden bağlantı kurulduğunun anlaşılamadığı açıklaması yanında, 'Biden neden şimdi böyle bir çıkış yaptı?' sorusuna yanıt arıyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...