Afganistan'da patlama: 41 ölü

Bomba yüklü 5 ayrı araçla yapılan saldırıda, Pakistanlı mühendislerin çalıştığı bir Japon inşaat firmasının hedef alındığı belirtildi.

Anadolu Ajansı 25.08.2009 - 19:28

Afganistan'da patlama: 41 ölü

Afganistan’da akşam saatlerinde Kandahar'da gerçekleştirilen saldırıda 41 kişi öldü. Ülkenin güneyinde düzenlenen bir diğer bombalı saldırıda ise 4 Amerikan askeri yaşamını yitirdi.

Afgan yetkililerin açıklamasına göre, Taliban'ın kalesi Kandahar eyaletinde bomba yüklü 5 araç havaya uçarken, ardından da silah sesleri yükseldi. Hastane kaynakları 30 kişinin öldüğünü belirtirken yaralı sayısı ise 66.

Bombalarının hedefinin Japon inşaat firması olduğu belirtiliyor. Patlamanın etkisiyle çevredeki çok sayıda ev ve dükkan da hasar gördü.

Sabah saatlerinde ise, NATO gücünde görevli 4 Amerikan askeri yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti. Bu ölümlerle, 2009 en çok yabancı askerin öldüğü yıl haline geldi.

Ekim 2001'de başlayan Afganistan operasyonunda bugüne kadar 1300'ün üzerinde yabancı asker öldü. Sadece Amerikan ordusunun kaybıysa 800 olarak açıklandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...