Ahmedinejad'dan mantık, aşk, kardeşlik çağrısı

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, tüm dünyada düşünceler, değerler ve bakış açılarında değişiklikler olduğunu belirterek, silah, güç ve tehdit döneminin geride kaldığını söyledi.

09.04.2009 - 21:11

Ahmedinejad'dan mantık, aşk, kardeşlik çağrısı

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 'Milli Nükleer Enerji Günü' dolayısıyla İsfahan'da düzenlenen ve devlet televizyonunun canlı yayımladığı törende yaptığı konuşmada, nükleer enerjide elde edilen başarılara değindi ve nükleer programlarının barışçıl olduğunu yineledi.

Atom bombası sahibi ülkelere seslendiğini belirten Ahmedinejad, ''Başkalarını suçlamayı bir kenara bırakın. Atom bombalarının imhasına önce kendiniz başlayın'' dedi.

Ahmedinejad, ''Silah, güç ve tehdit dönemi geride kalmıştır. Çağımız kültür, mantık, sevgi, aşk, dostluk ve kardeşlik çağıdır'' diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama'nın İran'a yönelik ''dostluk mesajı ve politikalarda değişim'' ifadelerini sorgulayan Ahmedinejad, ''İran halkı, gerçek, samimi ve köklü değişimleri olumlu karşılayacak'' dedi.

Ahmedinejad, Obama'ya hitaben, ''Diğer milletlerin hukukuna saygısızlığı terk edin. Milletlerle diyaloğu öğrenin'' diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı, Obama'dan selefi Bush'un politikalarını sürdürmemesi isteğinde de bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...