Ahmedinejad'ın Güney Amerika çıkarması

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın Güney Amerika ziyaretinde imzalanan anlaşmaya göre, İran Bolivya'nın lityum aramasına yardım edecek.

25.11.2009 - 10:27

Ahmedinejad'ın Güney Amerika çıkarması

Güney Amerika ülkelerini ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Bolivya'da bazı anlaşmalara imza attı.

Bolivya'da havaalanında Cumhurbaşkanı Evo Morales ve şeref kıtasıyla karşılanan Ahmedinejad, devlet başkanlığı sarayında görüşmeye geçtiği Morales için "dost ve kardeş" ifadesini kullandı. Ahmedinejad, ABD'ye atıfla da emperyalizmin muhalefetine rağmen iki ülke arasındaki işbirliğini övdü.

Ahmedinejad ve Morales, Bolivya'nın lityum madeni aramasına İran'ın yardımcı olmasını öngören bir anlaşmaya imza attı. İran'ın, bu ülkede iki diyaliz merkezi de inşa etmesi planlandı.

İki lider, ayrıca "barışçı amaçlı nükleer enerjinin geliştirilmesi ve kullanılmasının tüm ülkelerin hakkı olduğunu savunan ve İsrail liderlerinin Filistin ve Gazze'de işledikleri suçları kınayan" ortak bir deklarasyonu kaleme aldı.

Bolivya'dan önce Brezilya'yı ziyaret eden Ahmedinejad, buradan da Venezuela'ya geçerek Devlet Başkanı Hugo Chavez ile görüşecek.

Bu arada Ahmedinejad'ın bugün geçeceği Venezuela'da muhalefet partileri, bir açıklamayla İran Cumhurbaşkanının bu ülkeyi ziyaret edecek olmasını protesto etti. Açıklamada, Chavez'in Tahran ile "tehlikeli bir itifak" geliştirdiği iddia edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...