Akıncı: Rum Meclis kararı çözüm çabalarına darbedir

Rum Temsilciler Meclisi, Ocak 1950 Plesibiti’nin (Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhakı) tüm Rum okullarında kutlanması yönünde bir karar aldı.

Haberler - ntv.com.tr 11.02.2017 - 14:16

Akıncı: Rum Meclis kararı çözüm çabalarına darbedir

Rum Temsilciler Meclisi, Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması konusunda, 1950 yılında yapılan Enosis referandumunun okullarda kutlanması yönünde karar aldı.

Çözüm çabalarına ciddi darbe olarak nitelenen Rum meclisinin kararı, Türk tarafında sert tepkiye neden oldu.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 1950 yılında yapılan “Enosis” referandumunu 2017 yılında Rum okullarında kutlanacak olmasını esefle kınadığını açıkladı.

Kararın Yunanistan’daki aşırı milliyetçi Altın Şafak örgütünün Kıbrıs’taki uzantısı olan ve mecliste temsil edilen ELAM’ın önerisiyle alındığına işaret eden Akıncı, müzakerelerdeki muhatabı Rum lider Anastasiadis’in partisi DİSİ’nin de çekimser kalarak öneriye dolaylı destek verdiğine dikkat çekti.

Akıncı Rum meclisinde alınan Enosis referandumunu kutlama kararının, Kıbrıs’ta yürütülen çözüm çabalarına ciddi bir darbe vurduğunu kaydetti.

Akıncı açıklamasında “Kıbrıs müzakerelerinde son aşamaya geldiğimiz bir ortamda, Rum Meclisi’nde alınabilen bu kararla “Enosis”in hala gündemde tutulması kabul edilebilecek bir davranış değildir. Rum gençlerine verilen çok tehlikeli bir mesajdır” dedi.

Rum meclisinin Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması fikrini halen desteklediğini gösteren kararın, Kıbrıs Türk halkında zaten var olan güvensizliğin daha da artmasına neden olacağını belirten Akıncı, Rum lider Anastasiadis’i kararı derhal iptal etmeye çağırdı.

Başpiskopos Makarios’un 1950’de göreve gelmesinin ardından gerçekleştirilen referandumda, Rumların yüzde 96’sı Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanmasını öngören ENOSİS’e destek vermiş, İngiliz yönetimine son verilmesi için EOKA yeraltı örgütü kurulmuştu.

Terör örgütü EOKA, İngiliz yönetimin sona ermesi ve ardından Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra Kıbrıslı Türklere yönelik etnik temizliğe başlamıştı.

Sayfa Yükleniyor...