Yunanistan'da, "mali sıkıntılar nedeniyle ülkedeki önemli arkeolojik bölgelerin kaderlerine terk edildiği, bu alandaki çalışmaların durdurulduğu ve müzelerin büyük bölümünün kapandığı" belirtildi.

Yunan basınında çıkan haberlerde, ekonomik kriz nedeniyle ödemelerin kesilmesi ve sözleşmeli personelin işten çıkarılması sonucunda, "bazı arkeolojik alanlar ile Atina Bizans ve Hristiyanlık Müzesi, Selanik Arkeoloji Müzesi ve Bizans Medeniyeti Müzesi gibi müzelerin büyük bölümünün tamamen kapandığı ya da eksik çalıştığı", "bu yerlerin çoğunda gece bekçisi bile bulunmadığı" bildirildi.

Atina'da yayımlanan Ta Nea gazetesi, "Mali sıkıntılar nedeniyle Atina'nın en önemli turistik mekanlarından biri olan Akropolis tepesinde çöplerin, son olarak bekçinin parasıyla alınan yakıtla çalıştırılan çöp kamyonuyla atıldığını" duyurduğu haberinde, "Attiki bölgesindeki Parnasos Dağında bulunan antik kent Delphi ile Aristotales Okulu ve Platon Akademisi gibi önemli arkeolojik yerlerin bazı bölümlerinin ziyaretlere kapalı tutulduğunu, en çok ziyaret edilen arkeolojik yerlerden biri olan Sunyo bölgesindeki Attiki arkeoloji alanında tuvaletlerin çalışmadığını ve dünyanın en önemli arkeoloji müzelerinden biri sayılan Girit adasındaki Heraklion Arkeoloji Müzesini ziyaret eden turistlerin de kapalı kapılarla karşılaştığını" yazdı.

Gazete, müzeler ve arkeolojik mekanlardaki az sayıdaki görevlinin "Bozulan bilgisayarları tamir ettiremiyoruz. Sabun ve ampul alacak para yok, evden getiriyoruz. Tüm mahalleye borçlandık" şeklindeki açıklamalarına yer verdiği haberinde, "Bu durumun Yunanistan'ı uluslararası alanda zor durumda bırakarak, turistlerin gözünde küçük düşürdüğünü" belirtti.

Bu arada, Ege'de uzak bölgelerdeki adalara devlet desteği ile yolcu taşıyan vapur şirketlerinin alacaklarının ilgili bakanlık tarafından ödenmemesi nedeniyle seferlerini durdurma kararı aldıkları bildirildi.

Yunan basın organları, sözleşmeli olarak kıyı taşımacılığı yapan ve alacakları 30 milyon avroyu aştığı belirtilen gemi şirketlerinin ortak toplantıda aldıkları ve yazılı olarak Rekabet ve Denizcilik Bakanlığı'na ilettikleri bir kararda, devleti "batakçı" olmakla suçladıklarını, alacaklarını tahsil edene kadar bazı ada seferlerini iptal ettiklerini bildirdiklerini duyurdular.