Almanya İncirlik kararını verdi

Alman kabinesi, İncirlik Üssü'nden çekilme planı onayladı. Yapılan açıklamada Alman askerlerinin Ürdün'deki hava üssüne taşınacağı bildirildi.

NTV Haber 07.06.2017 - 11:54 | Son Güncelleme : 07.06.2017 - 15:02

Almanya İncirlik kararını verdi
Arşiv

Almanya İncirlik Üssü'ndeki askerlerini çekiyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, terör örgütü DAEŞ ile mücadele kapsamında İncirlik’te bulunan askerlerinin durumunu ele aldı.

Savunma Bakanı Ursula von der Leyen toplantının ardından yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulunun Tornado keşif uçakları ve bir yakıt ikmal uçağının da yer aldığı yaklaşık 260 kişilik Alman askeri birliğinin İncirlik’ten Ürdün’e taşınması önerisini kabul ettiğini belirtti.

İNCİRLİK'TEN ÜRDÜN'E

Alman birliğinin Ürdün’ün El Azrak Hava Üssü'nde faaliyet göstereceğini ifade eden von der Leyen, taşınmadan dolayı keşif uçaklarının yaklaşık 2 ay, yakıt ikmal uçağının ise muhtemelen 3 hafta görev yapamayacağını söyledi.

ABD İLE GÖRÜŞECEKLER

Taşınma nedeniyle DAEŞ ile mücadelede oluşabilecek boşluğu nasıl dolduracaklarını koalisyon güçleri ve ABD ile görüşeceklerini dile getiren von der Leyen, "Yapacağım çalışmanın sonucunu gelecek hafta Bakanlar Kurulu ve parlamentoya sunacağım" ifadelerini kullandı.

Almanya, milletvekillerinin İncirlik’teki Alman askerlerine ziyaretini uygun bulmayan Türkiye’den askerlerini çekme konusunu gündeme getirmişti.

Sayfa Yükleniyor...