Ankara'ya LGBT hakları çağrısı

Avrupa Konseyi Türkiye'yi lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüellerin haklarına saygılı olmaya çağırdı.

13.07.2009 - 14:29STRASBOURG - Avrupa Konseyi Türkiye'yi LGBT (lezbiyen-gay-biseksüel-transseksüel) haklarına Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde saygı duymaya çağırdı.

Çağrı, Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin karar organı Bakanlar Komitesi tarafından, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi İngiliz parlamenter Michael Hancock'un konu hakkındaki yöneltilen soru önergesine verilen yanıtta yapıldı.

Bakanlar Komitesi'nin yanıtında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, cinsel tercihlere dayalı her türlü ayrımclığın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğu yönündeki içtihadı hatırlatılarak, Avrupa Konseyi üyesi devletlerin bu alanda yasal düzenlemeye giderken mahkeme kararlarını dikkate almaları gerektiği vurgulandı.

Bakanlar Komitesi, Avrupa Konseyi'nin, LGBT'lere yönelik ayrımcılıkla mücadele konusunda tüm üye devletler için bir tavsiye kararı hazırlamakta olduğunu belirtti. Yanıtta, Avrupa Konseyi'nin, silahlı kuvvetler üyelerinin hakları konusunda bir tavsiye kararı hazırlamakta olduğu ve bu çerçevede Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin eşcinsellerin silahlı kuvvetlere girişinin yasaklanmasını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı bulan içtihadının dikkate alınacağı da kaydediliyor.

Bakanlar Komitesi'nin yanıtında, "Tüm üye devletler gibi Türkiye de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni onaylamıştır ve yetki alanındaki tüm bireylere, hiçbir ayrımcılık yapılmaksızın, örgütlenme özgürlüğü de dahil olmak üzere, sözleşmeden kaynaklanan tüm hakları tanıma yükümlülüğü altındadır" ifadelerine de yer veriliyor.

Bakanlar Komitesi'ne konu hakkında soru önergesi yönelten İngiliz parlamenter Hancock, "Human Rights Watch" örgütünün Türkiye'deki LGBT'lerin yaşadığı sorunlarla ilgili raporunu temel almış ve Avrupa Konseyi'ne bu alanda ne gibi önlemler almayı düşündüğünü sormuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...