Ariel Şaron hayatını kaybetti

8 yıldır komada olan İsrail eski başbakanı Ariel Şaron hayatını kaybetti.

Ariel Şaron hayatını kaybetti

İsrail eski Başbakanı Ariel Şaron, tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında vefat etti.

Şaron, 4 Ocak 2006'da geçirdiği felç ve beyin kanamasının ardından komaya girmişti. Perşembe günü durumu kötüleşen Şaron'un, hayati organları artık işlev görmüyordu.

İlk olarak 2001'de başbakanlık koltuğuna oturan Şaron, devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlanacak.  Çok sayıda liderin cenazeye katılmak için İsrail'e gitmesi bekleniyor. Şaron'un naaşının cenaze töreni öncesinde İsrail meclisinde katafalta konulması planlanıyor.

ASKERİ BAŞARILARLA TAKDİR TOPLADI
Tel Aviv'de yaşamını yitiren eski başbakan, askeri ve siyasi hayatında tavizsiz ve tartışmalı kararlarıyla bilinen bir isimdi. Ülkesinde askeri bir deha, Araplar arasındaysa "Beyrut Kasabı" olarak tanınan Ariel Şaron, İsrail devletinin kurulmasıyla sonuçlanan Arap-İsrail savaşında görev yaptı.


1928'de İngiltere himayesindeki Filistin'de dünyaya gelen Şaron askeri kariyerine Yahudi paramiliter örgütü Haganah'da başladı. Generallik rütbesine yükselen Şaron, 1967'deki "Altı Gün Savaşı" ve 1973'teki "Yom Kippur" savaşlarındaki başarısıyla İsrail kamuoyunda büyük takdir topladı. 1973'te Likud Partisi’nden ilk kez İsrail parlamentosu Nesset'e seçilen Şaron, 1981'de Savunma Bakanlığı görevine getirildi.

'BEYRUT KASABI'
Ariel Şaron bu görevi yürütürken kariyerinin en tartışmalı kararına imza attı ve 1982'de dönemin Başbakanı Menahem Begin'e haber vermeksizin Güney Lübnan'ı işgal etti.  İsrail ordusu Filistin Kurtuluş Örgütü’nü Lübnan dışına çıkarmayı başardı. Ancak operasyon sırasında aldığı bir karar Şaron'a kötü bir ün ve "Beyrut Kasabı" lakabını kazandırdı.

Filistinli mültecilerin yaşadığı Sabra ve Şatila kamplarını abluka altına alan İsrail ordusu, Lübnanlı Hristiyan Falanjistlerin kamplara girmesine göz yumdu. İki gün içerisinde binlerce sivil, Falanjist militanlar tarafından katledildi. 

İsrail'de kurulan Kahan Araştırma Komisyonu, Savunma Bakanı Ariel Şaron'u Sabra-Şatila katliamından doğrudan sorumlu tuttu ve görevden alınmasını tavsiye etti. 1983'te Savunma Bakanlığı'ndan istifa eden Şaron, görevine sandalyesiz bakan olarak devam etti.

Uzun süre çeşitli bakanlık görevleri yürüten Ariel Şaron 1998'de Binyamin Netanyahu önderliğindeki Likud Partisi tarafından Dışişleri Bakanlığı'na getirildi. 1999 seçimlerindeki ağır yenilginin ardından istifa eden Netanyahu'nun yerine Likud Genel Başkanlığı’na seçildi.

PROVOKATİF ZİYARET
2000 yılı Şaron'un bir başka tartışmalı eylemine sahne oldu. Camp David barış görüşmeleri sürerken, bin kadar korumayla Kubbet-üs Sahra ve Mescid-i Aksa'yı ziyaret eden Şaron, ikinci initfadanın fitilini ateşledi.

2001 yılında Likud'un başında girdiği genel seçimi büyük farkla kazanan Ariel Şaron İsrail Başbakanı oldu. Başbakanlığı döneminde Hamas'a ağır darbe indirdi, örgütün liderleri peşpeşe suikast saldırılarında yaşamını yitirdi.

İsrail ordusu onun emriyle Gazze ve Batı Şeria'da  yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği operasyonlar yaptı. Dönemin Filistin Lideri Yaser Arafat, Ramallah'taki karargahında kuşatıldı. Arafat, Şaron döneminde aniden rahatsızlanarak hala tartışılan bir şekilde yaşamını yitirdi.

İntihar saldırılarını önlemek için Filistin topraklarıyla İsrail arasında duvar kurulması emrini verdi. Ülkesindeki sert muhalefete rağmen 2005'te Gazze'den İsrail askerlerini ve Yahudi yerleşimcileri çekti.

2005 yılının Aralık ayında Likud'tan ayrılan Şaron kendi partisi Kadima'yı kurdu.

İKİ YILDA İKİ FELÇ
Ancak Şaron Kadima'nın kuruluşundan birkaç hafta sonra felç geçirdi. Bunu 2006' da gelen ağır bir beyin kanaması ve ikinci felç takip etti. Şaron komadayken partisi Kadima genel seçimlerden birinci parti çıktı.

İsrail Cumhurbaşkanı Katsav, Şaron'un sağlık durumunu gerekçe göstererek hükümeti kurma görevini partinin ikinci ismi Ehud Olmert'e verdi.

Ariel Şaron 2006'da girdiği komadan bir daha çıkamadı ve ömrünün son 8 yılını yaşam destek ünitesine bağlı ve bilinci kapalı şekilde geçirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...