Atina'dan 'Ceyhan'ı by-pass planı

Yunanistan, Kıbrıs’ta bulunan doğalgazın kendi üzerinden nakledilmesini hedefleyen bir boru hattı kurulması için teknik çalışma başlattı.

30.05.2014 - 12:52

Atina'dan 'Ceyhan'ı by-pass planı

Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan, doğalgazın 60 mil mesafedeki Ceyhan boru hattına bağlanmasına sıcak bakmıyor. Rum kesimi ve Yunanistan gazın sıvılaştırılarak gemilerle taşınması başta olmak üzere Türkiye’yi devre dışı bırakacak her türlü olasılık üzerinde duruyor.

Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Yiannis Maniatis, Doğu Akdeniz Boru Hattı için bir fizibilite çalışması başlatıldığını duyurdu.

Maniatis Atina'da yaptığı açıklamada, ilk çalışmalardan alınan verilere göre, Kıbrıs’a en yakın Yunan adalarından biri olan Girit’le Rum kesimi arasında bir boru hattı kurulmasının teknik olarak mümkün olduğunu açıkladı.

Hedeflenen boru hattının Kıbrıs'ın hidrokarbon kaynaklarından başlayıp Yunanistan'dan geçtikten sonra Avrupa Birliği pazarlarına ulaşacağını kaydeden Yunan bakan, yalnız Kıbrıs’ın değil İsrail’in de Doğu Akdeniz bölgesinden çıkaracağı doğalgazın, Avrupa'nın arz güvenliği için de sağlam bir kaynak oluşturacağını vurguladı.

Uzmanlar Kıbrıs ve İsrail’deki doğalgazın Avrupa pazarlarına ulaştırılmasının en ekonomik ve güvenli yolunun, Türkiye’deki boru hatlarından geçtiği görüşünde birleşiyor.

Kıbrıs sorununa yön veren Amerika Birleşik Devletleri’nin de desteklediği bu formüle, Rum kesimi ve Yunanistan Kıbrıs sorununu gerekçe göstererek karşı çıkıyor.

Uluslararası topluluk, Kıbrıs sorununa bulunacak çözümden sonra siyasi endişelerin ortadan kalkacağı güvencesi verse de, Türklerle işbirliğine sıcak bakmayan Rumlar, gazın nakledilmesi konusunda sürekli alternatif çözümler üzerinde duruyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...