Avrupa Parlamentosu'nun talebiyle, AB’nin resmi anketlerini gerçekleştiren Eurobarometer 9-18 Nisan arasında 28 AB üyesi ülkede 27 bin 969 kişiyle yüz yüze görüşmeyle yaptığı kamuoyu yoklamasının sonucunu açıkladı.

Ankette katılanların yüzde 82'si AB'nin önceliğinin terörle mücadele olması gerektiğini ifade ediyor.

AB'de en önemli sorunlardan ikinci sırada ise işsizlik yer alıyor. Avrupalıların yüzde 77'si işsizliğin önemli bir konu olduğunu belirtiyor.

Ankete katılanlar bu konuların ardından vergi kaçakçılığıyla mücadele, göç, dış sınırların korunması ve çevre konuları öncelikli buluyor.

Avrupalıların yüzde 66’sı AB’nin göç konusundaki eylemlerini yetersiz buluyor, yüzde 74’ü de AB’nin bu alanda daha aktif olmasını istiyor.

Avrupalıların yüzde 40’ı terörist saldırı riskinin yüksek olduğunu düşünüyor. Fransız, İngiliz ve Belçikalıların yarıdan fazlası ülkelerinde terör saldırısı riskini yüksek buluyor.

Ankete katılanların yüzde 42’si terör gruplarının finansmanının engellenmesini, yüzde 41’i terörün kökleriyle ve radikalleşmeyle mücadele edilmesini, yüzde 39’u da dış sınırların güçlendirilmesini terörle mücadelede öncelikler arasında sıralıyor.