İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani
İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani

Birleşmiş Milletler Ocak ayında İran’nın nükleer programını durdurmak için gerekli adımları atıyor açıklamasını yaptı. Açıklamanın ardından Avusturalya Hükümeti 2008 yılında uygulamaya başladığı İran ambargosunu Çarşamba’dan itibaren yumuşatma kararı aldığını açıkladı. Avusturalya, ABD, AB ve Kanada’nın ardından yaptırımları ilk olarak kaldıran ülkelerden biri oldu.

Avusturalya hükümeti tarafından açıklanan değişikliklere göre; işletmeler artık İran’dan gelen 20 Bin Avusturalya Doları’nın üzerindeki para transferlerini artık onaylatmak zorunda olmayacak.

YAPTIRIMLARIN BİR KISMI GEÇERLİ

Avusturalya Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Avusturalya Hükümeti’nin İran’ın nükleer programını açıklamasının ardından 2008 yılında uygulamaya başladığı yaptırımların bir kısmının kaldırıldığı ancak bazı nükleer olmayan yaptırımların devam ettirildiğini belirtti.

İRAN YENİDEN ULUSLARARASI PAZARDA

ABD ve diğer ülkeler Ocak ayında bankacılık, çelik, taşımacılık gibi alanlarda İran’a karşı uyguladıkları yaptırımları resmi olarak kaldırdı. Yaptırımların kalkmasının ardından dünyanın en büyük petrol üreticilerenden biri olan İran uluslararası pazarda yeniden petrol satabilme şansını yakaladı.

İlişkili Haberler

İlişkili Haberler