Avusturya'da Rusya için casusluk yaptığı iddia edilen eski istihbaratçı tutuklandı

Avusturya Devlet Güvenlik ve İstihbarat biriminin eski bir üst düzey çalışanının, Rusya için casusluk yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından Viyana Bölge Mahkemesi, şahsın bilgileri karartma ve suça yönelebilme ihtimali nedeniyle tutuklanmasına hükmetti.

Avusturya'da Rusya için casusluk yaptığı iddia edilen eski istihbaratçı tutuklandı

'da, Viyana Bölge Mahkemesi Sözcüsü Christina Salzborn, basına yaptığı açıklamada, önceki gün casusluk yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan üst düzey istihbarat birimi çalışanı Egisto Ott'un tutuklandığını bildirdi.

Salzborn, Ott'un soruşturmaya ilişkin bilgileri karartma ve suça yönelebilme ihtimali nedeniyle mahkemenin bu yönde karar aldığını kaydetti.

Ülkede üst düzey bir istihbaratçının 'ya casusluk yaptığına ilişkin iddiaların ortaya çıkmasının ardından Başbakan Karl Nehammer da konuyu görüşmek üzere Ulusal Güvenlik Kurulu’nun 9 Nisan’da toplanacağını bildirdi.

"ÜLKEYİ TEHTİD ETMELERİNİ ÖNLEMEMİZ GEREKİYOR"

Nehammer, yaptığı yazılı açıklamada, eski istihbarat elemanı Ott’a yönelik iddiaların çok ağır olduğunu, bu hususu yargının aydınlığa kavuşturacağını ifade etti.

Ülkenin güvenlik durumuna ilişkin bir zafiyet olup olmadığının değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Nehammer, "Rus casus şebekelerinin siyasi parti ve kurumları kullanarak ülkeyi tehdit etmesini önlememiz gerekiyor." ifadesini kullandı.

Avusturya basını, casusluk yaptığı gerekçesiyle dün evine baskın düzenlenen Ott'un gözaltına alındığını duyurmuştu.

Haberlerde, eski istihbarat çalışanının, üst düzey yetkililerin mobil telefonlarında yer alan verileri Rus ajanlarla paylaştığı ileri sürülmüştü.

Sayfa Yükleniyor...