Azerbaycan'dan Fransa'ya 'inkar' kınaması

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Fransa Senatosu'nda kabul edilen ve 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasanın Azerbaycan tarafından şaşkınlıkla karşılandığını ve şiddetle kınandığını açıkladı.

Anadolu Ajansı 24.01.2012 - 15:10

Azerbaycan'dan Fransa'ya 'inkar' kınaması

Açıklamada, Fransa Senatosu'nun demokrasiye, insan haklarına, düşünce ve vicdan özgürlüğü prensiplerine ters bir karar aldığı belirtilerek, ''Bu, Fransa'nın bazı bölgesel süreçlere katılımına ciddi zarar verebilir ve bir sıra hoş olmayan neticelere sebep olabilir'' ifadesi kullanıldı.

Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinin Ermenistan tarafından işgal edildiği ve 1 milyon Azerbaycanlının hakkının ihlal edildiği kaydedilen açıklamada, Fransa'nın Azerbaycan'ın içinde bulunduğu bu durumunu görmezden geldiği, Fransa Senatosu'nda alınan kararın sonucunda ise Fransa'nın objektifliğinin şüphe altında kalacağı ifade edildi.

'FRANSA TARİHE TARAFSIZ YAKLAŞMALI'
Açıklamanın devamında, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'nın Fransa Senatosu'nun aldığı kararı tekrar kınadığı belirterek, Fransa'nın tarihe tarafsız yaklaşması ve bu tür sorunları siyasi oyuna çevirmemesi istendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...