Azeriler referanduma gidiyor

Azerbaycan'da halk yarın sandık başına giderek cumhurbaşkanlığının görev süresine getirilen sınırlamanın kaldırılıp kaldırılmayacağına karar verecek.

17.03.2009 - 15:35

Azerbaycan'da halk yarın sandık başına giderek cumhurbaşkanlığının görev süresine getirilen sınırlamanın kaldırılıp kaldırılmayacağına karar verecek.

Azerbaycan anayasasında cumhurbaşkanlarının görev süresi beşer yıllık iki dönemle sınırlanıyor. İlk kez 2003'te cumhurbaşkanı seçilen İlham Aliyev, anayasada değişiklik yapılmazsa bir daha cumhurbaşkanlığı yapamayacak.

Muhalefet, bu referandumun Aliyev'in otokratik bir düzen kurma çabasının bir parçası olduğunu ve demokrasiyi zayıflatacağını savunuyor.

Referandum öncesinde her yer İlham Aliyev'in babası Haydar Aliyev'in posterleriyle donatıldı.

10 yıl cumhurbaşkanlığı yapan Aliyev'in ölümünden sonra yerine İlham Aliyev seçilmişti. Aliyev, seçimlerde ezici bir zafer kazanmıştı.

İlham Aliyev halihazırda büyük bir petrol zenginliğine hükmediyor.

Ancak yakında Azerbaycan'ın petrol üretiminin azalmaya başlayacağı belirtiliyor.

Bazı gözlemcilere göre bu, bir sonraki başkanlık seçimlerine kadar ülkenin petrol gelirlerinin azalmaya başlaması anlamına gelebilir.

Muhalefet İlham Aliyev'in referandumu bu nedenle istediğini savunuyor.

Azeri ekonomi uzmanı Vugar Bayramov "Hükümet iktidarı paylaşmak istemediği için referandum düzenliyor. Önümüzdeki beş-altı yıl boyunca petrolden büyük paralar gelecek. İktidarda kalıp 10-20 yıl daha bu parayı kontrol etmek istiyorlar." dedi.

ALİYEV'İN ZAFERİ KESİN GİBİ
Cumhurbaşkanlığının görev süresine yönelik sınırlamaların kaldırılması önerisinin, FM bandından yayın yapan yabancı radyoların yasaklanmasıyla aynı döneme denk geldiğine dikkat çeken Azeri muhalefeti, ülkede demokrasinin iyice gerilemeye başladığını savunuyor.

Yasak getirilen radyolar arasında BBC Dünya Servisi ve Amerika'nın Sesi de var.

Ancak iktidar partisi, ifade özgürlüğüne sınırlama getirdikleri iddialarını reddediyor.

Cumhurbaşkanlığı danışmanlarından Elnur Aslanov, "Biz kimseyi susturmaya çalışmıyoruz. Ama çifte standara karşıyım. Yabancı yayın kuruluşlarını ülkemizde görmekten memnun oluruz fakat yasalarımıza uymak zorundalar." dedi.

Aslanov referandumda ilgili eleştirileri de "Bunda bir sorun yok. Batılı liderler bile iki dönemden daha fazla görev yapabilmek için kuralların değiştirilmesini isteyebiliyor." diye yanıtladı.

Gözlemciler Aliyev'in referandumda istediği sonucu almasına kesin gözüyle bakıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...