Bakanlara akıllı telefon yasağı

Fransa, CIA eski ajanı Edward Snowden'in ortaya çıkarttığı teknik takip ve dinleme skandalının ardından kabinede görev yapan bakanlarına "smartphone" (akıllı telefon) ve tablet bilgisayar kullanımını yasaklama kararı aldı.

11.09.2013 - 11:55

Bakanlara akıllı telefon yasağı

Başbakanlık tarafından tüm kabine üyelerine gönderilen ve bugün Fransız basınına sızan yönetmelikte, başta bakanlar olmak üzere tüm kabine çalışanlarının "hassas" konularda piyasada satılan cep telefonları ve tablet bilgisayarları kesinlikle kullanmamaları istendi.

Yönetmeliğe göre Fransız kabine üyeleri bundan böyle sadece Fransız Thales firması tarafından üretilen kriptolu cep telefonları ile haberleşebilecek. Bu telefonlardan şu anda İçişleri, Adalet, Savunma, Maliye ve Dışişleri bakanlıklarında 2 bin 300 adet bulunduğu bildiriliyor.

Yönetmelik, hükümetin intranet ağı üzerindeki elektronik belge alışverişinin de yine devletin güvenlik birimleri tarafından geliştirilen özel bir güvenlik sistemiyle gerçekleştirileceğini belirtiyor.

Fransız bakanlar ve yardımcıları bundan böyle gelişigüzel SMS de atamayacaklar. Mesleki yazışmalarda "Hotmail", "Gmail" veya "Yahoo" gibi özel hesaplarını da kullanamayacaklar.

Yönetmelik Fransız bakan ve yardımcılarını yurtdışındayken özellikle uluslararası kurumlar, havalimanları, oteller ve restoranlarda iletişimlerinin dinlenebileceği veya takip edilebileceği konusunda uyarıyor.

Kabine üyelerinden, e-mail hesaplarında kullandıkları şifreyi sadece harf içermeyecek şekilde uzun seçmeleri ve her altı ayda bir değiştirmeleri, telefonlarına izinsiz uygulama yerleştirmemeleri, nereden geldiğini bilmedikleri USB bellek ve "hard disk" kullanmamaları, olağandışı elektronik postalardan şüphelenmeleri ve elektronik postalara ek gelen belgeleri kontrol etmeden açmamaları da isteniyor.

Alman "Der Spiegel" dergisi 1 Eylül'de yayımladığı bir haberde, Fransa'nın Washington ve New York'taki diplomatik temsilcilikleri ile Paris'teki Dışişleri Bakanlığı'nın ABD istihbarat birimi NSA tarafından teknik takibe alındığı haberini vermişti. Dergi, Haziran ayında da AB'nin Washington ve New York bürolarının, yine ABD istihbaratı tarafında, takibe alındığı haberini duyurmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...