Belçika basını DHKP-C kararına tepkili

Belçika basını, dün DHKP-C üyeleri hakkında verilen kararı eleştirerek, 'Bu 'adli komedi ve kargaşa devam edecek" görüşünü yansıttı.

Anadolu Ajansı 24.12.2009 - 13:51

Belçika basını, Brüksel Temyiz Mahkemesi'nin DHKP-C üyeleri hakkında dün verdiği karara geniş yer verdi. Haberlerde, 10 yıldır devam etmekte olan ''adli komedi ve kargaşanın'' devam edeceği görüşü ifade edildi.


Brüksel Temyiz Mahkemesi, dünkü kararı ile DHKP-C üyeleri Fehriye Erdal ve Kaya Saz'ı 2'şer, Musa Asoğlu'nu 3 yıl tecilli hapis cezasına çarptırmıştı. Ayrıca bu sanıkları, terör örgütü üyesi olmak ithamından aklamıştı ve sadece Belçika'da işledikleri suçlardan ötürü mahkum etmişti. Diğer sanıklar ise beraat etmişti.

Savcılığın itiraz ederek Yargıtay'a başvurması beklenen bu karar, Belçika basınında çeşitli yorumlara konu oldu.

LE SOIR: TÜRKİYE HAKLI
''Le Soir'' gazetesi, Temyiz Mahkemesinin Belçika'da yakalanan sanıkların Türk Devleti'ne karşı silahlı mücadelede olduklarını belirterek, Türk Devleti'ni haklı bulduğunu yazdı. Belçika'daki terörizmle mücadele yasalarının sanıkların yakalandığı tarihte geçerli olmaması nedeniyle uygulanamadığını kaydeden gazete, DHKP-C'nin ABD ve AB tarafından da ''terörist örgüt'' olarak tanındığını, en az 300 cinayetten sorumlu olduğunun ifade edildiğini, bu örgüt üyelerinin Fransa ve Almanya gibi ülkelerde terörist olarak yargılandıklarını belirtti.

Gazete, bunlara rağmen, mahkemenin Savcılık görüş ve taleplerini reddederek sanıkları ''terörist'' olarak nitelemediğine, DHKP-C'nin Avrupa'daki önde gelen ''şeflerinden'' olan Musa Asoğlu'na dahi ''hoşgörülü'' davrandığına dikkati çekti.

''Le Soir'', sanıkların 1999'da silahlar, örgütsel belgeler, patlayıcı maddeler ve sahte belgelerle yakalandıklarını da hatırlattı. Gazete, firardaki terörist Fehriye Erdal'ın 1996'da Sabancı suikastinde, 3 kişinin katledilmesinde oynadığı rolü de hatırlatarak, bu kişinin Belçika'da halk jürisinden oluşan Ağır Ceza Mahkemesinde, ''Türkiye'de işlediği suçlardan'' gıyabında yargılanmasının gelecek yıl gerçekleşeceğini de belirtti.

BU ADLİ SÜREÇ CİDDİ GÖRÜNMÜYOR
Muhafazakar ''La Libre Belgique'' gazetesi de bir televizyon dizisi gibi, sürekli tutarsızlık ve karar değişiklikleri ile yıllardır devam eden bu adli kargaşanın ciddi bir görüntü yansıtmadığı mesajını verdi.

DAHA SON BULMADI
Flaman basını, bu ''yorucu ve karmaşık adli sürecin'' son bulmadığını anlatırken, terörist Erdal'ın muhtemelen Almanya veya Hollanda'da saklandığını yazdı.

BELÇİKA BAŞBAKANI TÜRKİYE'YE GİDİYOR
Öte yandan, Belçika Başbakanı Yves Leterme'in, gelecek hafta Türkiye'ye resmi ziyarette bulunması bekleniyor. Leterme'in bu ziyaretinin, Belçika'daki son adli gelişmelerden daha önce kararlaştırıldığı, ancak temaslarında söz konusu gelişmelerin de ele alınmasının beklendiği ifade ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...