NTV

BM Özel temsilcisi müzakere için Kıbrıs'ta

Dünya

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun adına Kıbrıs müzakerelerinde arabuluculuk görevi yürüten Espen Barth Eide, İsviçre’de sonuçsız kalan görüşmeler sonrası donan süreci yeniden başlatmak için ilk kez Kıbrıs’a geldi.

İlişkili Haberler

Kıbrıslı liderlerlerle ayrı ayrı görüşen BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs müzakere sürecinin yeniden başlatılması için sürece yön veren ülkelerin temsilcilerinin yanı sıra siyasi partiler de dahil olmak üzere tüm taraflarla temaslarda bulunmayı planlıyor.

Norveçli diplomat Eide, önce Rum lider Nikos Anastasiadis’le ardından da KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile biraraya geldi.

Espen Barth Eide, müzakere sürecinin ilerlemesi için henüz bir yol bulunamadığını ancak bu yolun bulunması için liderlerle görüşmelerinin devam edeceğini söyledi.

İki liderin de Kıbrıs sorununu çözme arzusunu dile getirdiğini bunda şüphe olmadığını kaydeden Eide, İsviçre’deki görüşmelerden beklenen sonuçların alınamamasının sürecin ilerlemesine engel olduğunu söyledi.

Eide, “Temasların devam etmesi gerekecek. Bunun kolay olacağını zannetmiyorum. Ama mekik diplomasisiyle elimizden geleni yapacağız. İki lider ve sürece dahil taraflar nihai anlaşmanın ana hatlarının neler olacağını görebiliyor, ancak mesele oraya nasıl gidileceğidir. Bu yönde hareket etmek için arada taktiksel farklılıklar var” dedi.

Müzakere süreçlerinde son aşamanın en zor aşama olduğunu dile getiren Eide, başarıya ulaşılan tüm çözüm görüşmelerinin bir aşamasında kriz yaşandığının altını çizdi.

Kıbrıs müzakerelerinde 19 ayda küçük anlaşmazlıkların çıktığını ancak bugüne kadar ciddi bir kriz yaşanmadığını kaydeden Eide, bugün yaşanan tıkanıklığın Mayıs 2015’den itibaren yaşanan en ciddi tıkanıklık olduğunu söyledi.

Yunanistan’ın garantiler konusunda ortaya koyduğu tavrın aşılıp aşılmadığı sorusuna cevaben Eide, garanti anlaşmasına taraf olan ülkeler de dahil, ilgili tüm taraflarla en azından haftada birkaç kez görüşme yaptığını, bu görüşmelerde “mevcut durumdan kimsenin memnun olmadığı, hatta endişeli olduğunu” belirtti.

İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında gerçekleştirilen kamp tipi görüşmelerin sonuçsuz kalan ikinci aşamasını gerileme olarak niteleyen Eide “başarmak için umduğumuz her şeyi elde edemedik” dedi.

Müzakerelerde yeniden ivme yaratılması için çaba sarfedildiğini belirten Eide, BM Genel Sekreteri’nin de desteğiyle liderlere yardımcı olmaya çalıştığını ancak nihai kararı tarafların vereceğini kaydetti.

Eide, liderlerin görüşlerini dinlemek istediğini belirterek Kıbrıs müzakere sürecinin iki lider tarafından yürütüldüğünü hatırlattı. Müzakerelerin yeniden başlaması çabalarına değinen Eide, “Şu anda atılacak doğru adımların ne olduğuna liderler karar verecek. Bir sonraki aşamanın ne olacağı hakkında onları dinlemek için geldim” dedi.

Norveçli arabulucu Eide, Müzakereleri yeniden başlatma çabaları çerçevesinde çarşamba günü adada resmi temaslarda bulunacak garantör İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile görüşecek. BM danışmanı iki taraftaki siyasi parti liderleriyle de biraraya gelecek.

ETİKETLER