'Çarşaflı Merkel' tartışma yarattı

Almanya'da devlet televizyonunda Başbakan Angela Merkel'in fotomontajla çarşaflı gösterilmesi tartışmalara yol açtı.

Anadolu Ajansı 06.10.2015 - 16:11

'Çarşaflı Merkel' tartışma yarattı

Devlet televizyonu ARD'de yayınlanan "Bericht aus Berlin" programında ülkede tartışmalara neden oldu.

Sığınmacı krizinin konu edildiği programda sunucunun arka fonunda yer alan resimde Başbakan Angele Merkel fotomontajla çarşaflı olarak yer aldı.

Programda ayrıca Federal Meclis binası minareli ve kubbesine alem takılmış olarak gösterildi.

Programın sunucusu Rainald Becker ise "Değerlerimiz ne olacak?" şeklinde bir soru sordu.

İSLAM DÜŞMANLIĞI SUÇLAMALARI

Sosyal medyadaki paylaşımlarda programın yapımcılarına yönelik haberin bu şekilde sunulmasıyla İslam düşmanı propaganda yapıldığı şeklinde suçlamada bulunuldu.

Twitter'da bir kullanıcı Almanya'nın Nasyonal Demokrat Parti'nin (NPD) afişlerine dikkat çekerek "Meslektaşlarımız NPD propagandasını bilmiyorlar mı?" şeklinde paylaşımda bulundu.

Bir başka kişi de "Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi bunu daha iyi yapamazdı" dedi.

Merkel ile ilgili fotomontaj yöntemiyle yapılmış benzer bir fotoğraf da İslam karşıtı PEGIDA'nın düzenlediği gösterilerde de yer almıştı.

“YANLIŞ ANLAŞILMA NEDENİYLE ÜZGÜNÜZ”

Programın yapımcıları ise sosyal paylaşım sayfası Facebook'tan yaptıkları açıklamada, alınan çok sayıda eleştiriden dolayı memnun olduklarını ifade ederek, Şansölye'nin sunuluş şeklinin kabul edilmemesinin veya bunun yanlış anlaşılmasından dolayı üzüntü duyduklarını belirtti.

Sayfa Yükleniyor...