Chomsky: Her şey Irak işgaliyle başladı

Amerikalı yazar ve akademisyen Noam Chomsky, terör örgütü IŞİD'le ilgili açıklamalarda bulundu.

15.10.2014 - 11:10

Chomsky: Her şey Irak işgaliyle başladı.jpg

ABD'li düşünür, yazar ve akademisyen Noam Chomsky, BM'de açıklamalarda bulundu.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan ve ardından Genel Kurul salonunda bir konuşma yapan Chomsky, IŞİD'in, ABD önderliğinde 2003 yılında Irak'ın işgal edilmesiyle ortaya çıkmaya başladığını söyledi.

Chomsky, Irak'ta olanları "kırılgan topluma ağır bir çekiçle vurulması ve parçalara ayrılmasına" benzeterek, işgalin birçok içler acısı sürgün, cinayet ve yıkımla mezhep çatışmasına neden olduğunu ifade etti.

Noam Chomsky, eski CIA üst düzey görevlisi yazar Graham Fuller'in, ABD'nin, 2003 yılında Irak'taki savaşın bir sonucu olarak terörist grupların 'ana yaratıcılarından' biri konumunda olduğu görüşüne kendisinin de katıldığını ifade etti.

"AMAÇ PETROLE ERİŞMEK DEĞİL"
Chomsky, Amerikan hükümetinin niyetinin Asya bölgesinde petrole erişmek olmadığını ancak bölgeyi kontrol ederek petrole bağımlı ülkeler üzerinde daha fazla etkiye sahip olmak istediğini savundu.

Ünlü düşünür Chomsky, ABD'nin daha fazla petrol rezervine sahip olmasının bu ülkenin Ortadoğu'ya yönelik politikasını değiştirmesi anlamına gelmeyeceğini ifade etti.

FİLİSTİN'İN TANINMASI
İngiltere Parlamentosu'nda yapılan oylamada kabul edilen bağlayıcılığı olmayan Filistin devletinin tanınmasına ilişkin önergeyi takdirle karşıladığını bildiren Chomsky, bu kararın İngiltere ve ABD'nin Filistin'i tanıması için baskı oluşturacağını söyledi.

Chomsky, İngiltere Parlementosu'nun kararının sembolik anlamı olduğunu belirterek, "Basın, İngiliz oylamasını doğru bir şekilde sembolik olduğunu belirtti. Ancak bu İngiliz politikasını etkiler" diye konuştu.

"ABD KANUNLARINI İHLAL EDİYOR"
Chomsky, ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın yabancı birliklere askeri yardım sağlanması konusunda sınırlamalar getiren ABD'deki insan hakları hakkındaki yasal düzenleme 'Leahy' kanununa uymadığını söyledi.

''İsrail ordusunun büyük çapta insan hakları ihlalleri yaptığına ilişkin en ufak bir şüphe yoktur'' diyen Chomsky, bu nedenle İsrail'e gönderilen bütün Amerikan silahlarıyla söz konusu ABD kanununun ihlal edildiğini dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...