Clinton'a seçimi kaybettirecek 3 neden

ABD'de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken anketlerde Hillary Clinton'ın 10 puan gerisinde olan Cumhuriyetçi aday Donald Trump farkı kapattı ve 2 puan öne geçti. Clinton'ın seçimi kaybetmesine 3 şeyin neden olacağı konuşuluyor.

Haberler - ntv.com.tr 09.09.2016 - 15:44

Clinton'a seçimi kaybettirecek 3 neden

ABD'de seçim tarihi yaklaşırken Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump arasındaki rekabet kızışıyor.

Bundan bir ay öncesine göre kamuoyu yoklamalarında Clinton, emlak milyarderi Trump'ın 10 önünde görülüyordu. Bu hafta içerisinde açıklanan ankette ise, Trump, Clinton'ın 2 puan önüne geçti.

Siyasi uzmanlar Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'ın başkanlık seçimlerini kaybedebileceğini belirtiyor. Clinton'ın seçimleri kaybetmesine ise 3 şeyin neden olacağı konuşuluyor.

1- Clinton modası geçmiş bir seçim kampanyası yürüyor

Demokrat Parti taraftarları seçim için iyi organize olmuş durumda ancak bir sorun var. Clinto'ın seçim kampanyasını 90'lı yıllarda kalmış, demode metodlara dayandırdığı belirtiliyor. Büyük eyaletlerde, çok para harcayarak daha fazla taraftar elde etmek. Örneğin Florida eyaletinde Clinton'ın 50 seçim bürosu bulunuyor, Trump'ın ise sadece 1 tane var. Buna rağmen iki aday Florida eyaletinde başabaş gidiyor. Clinton burada seçim kampanyasını özellikle Hispanik ve siyahilere yönelik yürütüyor. Ancak Clinton bu şekilde, ABD başkanlık seçimlerinde belirleyici eyaletlerden biri olan Florida'yı kazanamayabilir.

2- Seçmen artık tecrübeye çok değer atfetmiyor

Savunma, finans ya da dış politika bu konularda Hillary Clinton ABD seçmenine çok daha net mesajlar iletiyor. Clinton'ın etrafında yer alan uzmanlar bu konularda soru işaretleri bırakmıyor. Ancak şöyle bir sorun var. ABD halkı ya da seçmeni eskisi gibi "tecrübeye" değer atfetmiyor. Trump, "tecrübe" ve "liyakat"in elitlerin uydurduğu ve önem atfedilmemesi gerektiği hissini seçmene aşıladı. Clinton'ın durumu zor. Hata yapmasa da artık bilgi birikimiyle fazla puan kazanamayacağının farkında.

3- Kararsızların sayısı 4 yıl öncesine göre çok yüksek

Kamuoyunda ABD seçmeninin Clinton ve Trump taraftarı olarak ikiye bölünmüş olduğu izlenimi var ancak bu pek doğru değil. Kararsız seçmen sayısı 4 yıl önceki seçimlere göre çok daha yüksek. "FiveThirtyEgiht.com" sitesine göre, ABD seçmeninin yüzde 20'si kararsız. Hangi adaya oy vereceğini ya da sandık başına gipid gitmemesi konusunda henüz tavır belirleyememiş. Bu rakam 4 yıl öncenin tam üç katı. Seçim tarihi yaklaştıkça televizyonda iyi performans gösteren aday kararsızları kendi tarafına çekebilir.

Sayfa Yükleniyor...