Darbeciler köşeye sıkışıyor

Honduras'taki darbe sonrasında AB ülkeleri büyükelçilerini geri çekiyor. Devrik Devlet Başkanı Zelaya’nın ülkeye dönüşü ise ertelendi.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.07.2009 - 00:49

Darbeciler köşeye sıkışıyor

Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı yürüten İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt, birlik ülkelerinin büyükelçilerini Honduras’tan çekeceklerini açıkladı.


Bildt, darbe sonrasında Honduras'taki belirsizliğin devam ettiğini belirterek, anayasal düzene en kısa sürede dönülmesi gerektiğini söyledi.

Bildt, internet günlüğünde de "tüm AB büyükelçilerinin Honduras'tan ayrıldığını" yazdı.

Darbecilere bir yaptırım da Amerikan Kalkınma Bankası'ndan geldi. Banka, darbe nedeniyle, bu ülkeye yönelik tüm kredileri dondurdu. Banka Başkanı Luis Alberto Moreno, bu ülkede demokrasinin yeniden tesis edilmesine değin kararın yürürlükte kalacağını söyledi.

DARBECİLER CHAVEZ'İ SUÇLADI
Diğer taraftan, darbe sonrası vekaleten devlet başkanlığı görevine getirilen Robert Micheletti, Chavez'i ülkedeki krizi körüklemekle suçladı.

Robert Micheletti, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Chavez, Honduras'taki mevcut duruma açık ve net bir şekilde müdahalede bulunmuştur" dedi.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Honduraslıları, "goril hükümet" olarak nitelendirdiği darbe yönetimi karşısında ayaklanmaya çağırmış ve devrik lider Manuel Zelaya'nın tekrar iktidara gelmesi için elinden geleni yapacağını söylemişti.

DÖNÜŞ ERTELENDİ
Darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı Manuel Zelaya'nın ülkesine dönüşünü ise ertelediği, ABD yönetiminin, soruna 'müzakerelerle çözüm bulma şansı vereceği' gerekçesiyle bu kararı memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

ABD yönetiminden bir yetkili, Zelaya'nın ülkesine dönmeyi ertelemesinin 'doğru bir karar olduğunu' söyledi. Yetkili Amerikan Devletler Örgütü'nün, soruna karşılıklı müzakerelerle çözüm bulunması için çaba göstereceğini, Zelaya'nın ülkesine dönmesini ertelemesinin, bu müzakereler için bir imkan sağlayacağını ifade etti.

Başkan Barack Obama yönetiminin, bu ülkeye yönelik yardımların dondurulması kararını da bir kaç gün ertelediği kaydedildi. Yönetim kaynaklarının verdiği bilgiye göre karar için 6 Temmuz beklenecek.

Sayfa Yükleniyor...