Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili İngiliz Guardian gazetesi için özel bir makale kalema aldı. Davutoğlu'nun Guardian'daki makalesi, "Protestolara rağmen tüm vatandaşlarımızı temsil ediyoruz" başlığını taşıyor.

"Türkiye'de demokrasi eksikliği olduğunu iddia etmek doğru değil" ifadesini kullanan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti iktidarının, istikrarlı ve toplumun tüm kesimlerini kapsayan yasalarla temel hakların sağlandığı bir sistem için çalıştığını söyledi.

Düşünce ve inanç çeşitliliğinden her zaman ilham aldıklarını belirten Davutoğlu, seçimlerde elde ettikleri zaferlerin de bunun göstergesi olduğunun altını çizdi.

'MUHALEFET TEHDİT DEĞİL'
Türkiye'de demokrasinin gelişmesinin gençleri siyasete teşvik eden bir unsur olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, siyasi katılım ve muhalefeti bir tehdit olarak görmediklerini söyledi.

Gezi Parkı olaylarının barışçıl bir şekilde başladığını ancak sonrasında bazı grupların etkisi altına girdiğini savunan Davutoğlu, polisin güç kullanımında bazı hatalar yapıldığını da ekledi.

'HALKIN HİZMETÇİSİYİZ'
Davutoğlu Guardian'daki makalesinde şu görüşleri de dile getirdi: "İstanbul'daki Gezi Parkı olaylarıyla ilgili çok fazla şey söylendi, fakat tam anlamıyla anlayabilmek için daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor. İlk olarak, Türkiye'de demokrasi eksikliğinin var olduğunu iddia etmek yanlış. AK Parti'nin iktidara geldiği andan beri, istikrarlı ve toplumun tüm kesimlerinin yasalar çerçevesinde temel haklarını yaşadığı bir sistem için uğraştık. Kendimizi ülkenin yöneticisi gibi değil, demokrasi ve halkın hizmetçisi olarak gördük."