Maldivler'de devlet başkanı yardımcısına suikast gözaltısı

Maldivler Devlet Başkanı Yardımcısı, Devlet Başkanı Yamin Abdül Gayyum'a yönelik suikast girişimi iddiasıyla bağlantılı olarak gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı 24.10.2015 - 16:51

Maldivler'de devlet başkanı yardımcısına suikast gözaltısı

Maldivler Devlet Başkanı Yamin Abdül Gayyum'a ait teknede 28 Eylül'de meydana gelen patlamayla ilgili olarak Devlet Başkanı Yardımcısı Ahmed Adeeb gözaltına alındı.

Polis Sözcüsü İsmail Ali, Adeeb'in Çin'e yaptığı resmi ziyaret dönüşü havaalanında gözaltına alındığını açıkladı.

Sözcü Ali, patlamayla ilgili olduğundan şüphelenilen Adeeb'in Maldivler'e ait bir adadaki gözaltı merkezine götürüldüğünü belirtti.

Adeeb'in hakkındaki suçlamaları reddettiği belirtildi.

Devlet Başkanı Gayyum ve eşinin bulunduğu teknede 28 Eylül'de patlama meydana gelmiş, Gayyum patlamadan yara almadan kurtulurken, eşi, bir yardımcısı ve bir koruması yaralanmıştı.

Yetkililer, başlangıçta patlamanın mekanik bir arızadan kaynaklandığını belirtmiş, daha sonra ise olayın bir suikast olduğu açıklanmış ve soruşturma başlatılmıştı.

Patlama sonrası, başkent Male'de iki askeri yetkili görevinden alınmış, Devlet Başkanı'nın kişisel korumaları değiştirilmişti.

Hint Okyanusu'nda yaklaşık bin 200 adadan oluşan Maldivler'de tekneler, adalar arasında ulaşımın sağlanması için yaygın olarak kullanılıyor.

Gayyum, 400 bin nüfusa sahip, turizm merkezi olarak bilinen Maldivler'de 2013 yılında ülkenin demokratik yollarla seçilen ilk Devlet Başkanı Muhammed Naşid'in yerine iktidara gelmişti.

Sayfa Yükleniyor...