Devrim muhafızlarından tehdit

İran'da muhaliflerin gösterilerinin önünü almak için güvenlik önlemleri artırılıyor. Tahran'da Pazar günü gösterisiz, ama gergin geçti.

22.06.2009 - 10:23

Devrim muhafızlarından tehdit

İran Devrim Muhafızları, muhalefetin protesto gösterilerinin bastırılacağını açıkladı.


Devrim Muhafızlarının internet sitesinden yayımlanan açıklamada, cumhurbaşkanı seçimi dolayısıyla caddelere taşacak her tür protesto gösterisinin, "devrimci müdahaleyle" bastırılacağı belirtildi.

Ülkenin en etkili askeri gücü olan Devrim Muhafızları'nın açıklamasında, "sabotaj ve isyan eylemlerinden kaçınılması" çağrısı yapıldı ve "direnenlerin İran'a karşı komplo içinde olmakla suçlanacakları" belirtildi.

Açıklamada, protestoculara, Devrim Muhafızları'nın ve diğer güvenlik güçleriyle, disipline kuvvetlerin "kararlılığı ve devrimci müdahalesine hazır olmaları" uyarısı yapıldı.

Musevi sitesinde, "Bu ülke size aittir, yalanı ve hileyi protesto etmek hakkınızdır" diyerek, gösteri düzenleme çağrısı yaptı, ancak Tahran'da güvenlik önlemleri gittikçe sertleştiği için gösteriye kaç kişinin katılacağı merak konusu.

Cumhurbaşkanı seçimine hile karıştırıldığını öne süren Mir Hüseyin Musevi yandaşlarınca bugün yapılan son açıklamaya göre yeşil kurdele bağlı siyah mumlar taşınarak ölenlerin anılması planlanıyor. Çağrıda, sürücülerden de, bugün yerel saatle 17.00'den (TSİ 15.30) itibaren iki saat süreyle otomobillerinin farlarını açık tutmaları istenmişti.

Musevi dün akşam yaptığı açıklamada ise protestoculara, "yalanlara ve seçim hilesine karşı koymak hakkınız" diye seslenmiş, protestoların sürmesini istemişti.

PAZAR GÜNÜ GÖSTERİSİZ AMA GERGİN GEÇTİ
Bir haftadır devam eden gösterilerin ardından Tahran'da Pazar günü, gösterisiz ama gergin geçmişti.

Görgü tanıkları 10 kişinin yaşamını yitirdiği Cumartesi günkü gösterilerden sonra Pazar günü başkentte gösteri yapılmadığını söyledi.

YABANCI MEDYA ÜSTÜNDE BASKI ARTIYOR
İran yönetimi yabancı medyayı da kontrol altına almaya yönelik yeni adımlar attı. On yıldır Amerikan haber dergisi Newsweek için çalışan Kanadalı gazeteci Maziar Bahari'nin herhangi bir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındığı ve kendisinden bir daha haber alınamadığı bildirildi.

Daha önceki saatlerde de BBC'nin Tahran'da yerleşik muhabiri John Leyne sınır dışı edilmişti. İran'daki gelişmeleri son bir haftadır birkaç muhabiriyle izleyen BBC, Tahran'daki bürosunun, Leyne'ın ülkeyi terketmesine karşın açık kalacağını açıkladı.

Sınır Tanımayan Muhabirler adlı uluslararası meslek örgütü protesto gösterilerinin başlamasından bu yana 33 gazeteci ve blog yazarının gözaltına alındığını bildiriyor.

CUMARTESİ KANLI GEÇTİ
İran televizyonu Cumartesi günü yapılan protesto gösterilerinde en az 10 kişinin öldüğünü bildirdi.

Devlet televizyonunda yayınlanan haberde, bu kişilerin "teröristlerin" polisle girdiği çatışmada öldüğü kaydedildi.

Haberde protestocuların iki petrol istasyonu ve bir camiyi ateşe verdiği, bir askeri noktaya da saldırdığı ileri sürüldü.

İran polisi cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucunu protesto etmek isteyenleri basınçlı su, cop ve gözyaşartıcı gaz kullanarak dağıttı. Kent merkezinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

BİR GÜNDE 457 KİŞİ GÖZALTINDA
Emniyet Genel Müdürlüğü ise, sadece Cumartesi günü ''korsan gösteriye katılarak halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atan, polise mukavemette bulunan 457 kişinin yakalandığını'' açıkladı.

Yakalananlar arasında Irak'taki Eşref Kampında eğitim gördükten sonra İran'a giren terör örgütü Halkın Mücahitlerine üye saldırganların da olduğu belirtildi.

RAFSANCANİ'NİN AİLESİNDEN 5 KİŞİ GÖZALTINDA
Ülkenin en güç isimlerinden Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin ailesinden beş kişinin de gözaltına alındığı bildiriliyor.

MUHALİF ADAYLAR TOPLANTIYA ÇAĞRILDI
Öte yandan İran'da en üst yasama organı sayılan Anayasa Koruyucuları Konseyi, üç muhalif adaydan gelen 646 şikayeti soruşturduğunu bildirdi.

Konsey muhalif adaylar Mir Hüseyin Musevi, Mehdi Kerrubi ve Muhsin Rızai'yi Cumartesi günü şikayet başvurularını ele almak üzere bir toplantıya çağırdı.

AHMEDİNEJAD YUMUŞUYOR
Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ise televizyondan yayımlanan konuşmasında göstericilere yönelttiği eleştirileri yumuşattı.

Ahmedinejad "Daha önce yaptığım yorumlarda kastettiğim kişiler, arbede çıkaranlar, binaları ateşe verenler ve insanlara saldıranlardı. Bu kişilerin, bizim milletimize ait olmadıklarını, milletimize yabancı olduklarını söyledim" dedi.

İran lideri ilk açıklamalarında göstericileri "maçı kaybeden öfkeli futbol taraftarlarına" benzetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...