Dörtlü zirveden 'uzlaşı' çıktı

Ukrayna'da gerilim devam ederken, ABD, AB, Rusya ve Ukrayna Cenevre'deki dörtlü zirvede bir araya geldi. Toplantıdan "ülkedeki gerilimin düşürülmesi konusunda uzlaştık" mesajı çıktı.

17.04.2014 - 20:45

Dörtlü zirveden 'uzlaşı' çıktı

Ukrayna'da yaşanan gerilimin düşürülmesi için girişimler devam ediyor.

Son olarak ABD, AB, Rusya ve Ukrayna Cenevre'de bir araya geldi.

Yaklaşık 9 saat süren görüşmeler sonrası açıklama, Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton' ile basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den geldi.

Kerry, toplantıda tansiyonu düşürmek ve Ukraynalıların güvenliğini tekrar sağlamak üzere bazı somut adımlar üzerinde anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Bakan Kerry, "Bütün tarafların, şiddet kullanmaktan, tehdit etmekten ve provokatif eylemlerden kaçınması gerektiği konusunda anlaştık. Bütün taraflar olarak aşırıcılık, ırkçılık ve anti-Semitizm de dahil olmak üzere dini hoşgörüsüzlüğü kınıyor ve reddediyoruz" dedi.

SORUŞTURMA OLMAYACAK
Taraflar, Ukrayna'nın doğusunda hükümet binalarını işgal eden silahlı grupların dağıtılması ve işgallerin sonlandırılması konusunda da fikir birliğinde vardı. Ayrıca bu eylemlerde yer alan kişiler hakkında herhangi bir soruşturma açılmayacağı güvencesi verildi.

Sürecin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) gözetiminde yürütüleceği belirtildi.

İLK TEPKİ
Alınan kararlara ilk tepki, Donetsk kentindeki Rusya yanlısı eylemcilerden geldi. Grup, Avrupa Birliği yanlısı göstericiler, başkent Kiev'deki kent meydanı terk etmeden kendilerinin de eve dönmeyeceklerini açıkladı.

OBAMA: RUSYA'DAN ŞÜPHELİYİM
ABD Başkanı Barak Obama da 'Cenevre zirvesinde alınan kararların uygulanması halinde çözüm için umut olacağını' belirtti.

Rusya'nın sözlerini tutacağına dair şüpheleri bulunduğunu da ifade eden ABD Başkanı, Ukrayana konusunda askeri müdahale seçeninin masada olmadığının altını çizdi.

Obama, "Rusya'nın yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde uygulanacak yeni yaptırımlara ilişkin çalışmalar devam ediyor" dedi.

ERDOĞAN'DAN PUTİN'E KIRIM TELEFONU
Başbakan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. Ukrayna'daki krizin ele alındığı görüşmede Erdoğan, Putin'den Kırım'daki Tatar Türklerinin zarar görmemesini istediği öğrenildi.HABERİN DETAYLARI

3 KİŞİ ÖLDÜ
Öte yandan ülkedeki gerilim de devam ediyor. Mariupol kentindeki çatışmalarda 3 Rusya yanlısı yaşamını yitirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...