NTV

Dünya Obama'dan soğudu

Dünya

ABD'de seçimlere 5 ay kala ABD Başkanı Barack Obama'nın arkasındaki uluslararası destek de, görevde olduğu süre içinde hızla düştü. Obama'ya uluslararası desteğin düşmesinde insansız uçaklarla yürüttüğü savaş ve çevre konusundaki duyarsızlığı etkili oldu.

ABD düşünce kuruluşu Pew Araştırma Şirketi'nin 21 ülkede düzenlediği ankete göre, ABD Başkanı Barack Obama'ya uluslararası destek de hızla düştü. Avrupa ülkelerinde üç yıl önce Obama'nın politikalarını destekleyenlerin oranı yüzde 78 düzeyindeyken, bu oran yüzde 63'e geriledi.

TÜRKİYE'DE DESTEK YÜZDE 18
Pew Araştırma Şirketi'nin araştırma yaptığı 21 ülke arasında 4 Müslüman ülke de bulunuyor. Türkiye, Lübnan, Mısır ve Tunus'ta yapılan araştırmaya göre, ABD Başkanı Barack Obama'nın uyguladıkları politikalara destek verenlerin oranı yüzde 30'un altında kaldı. Türkiye'de ankete katılanların sadece yüzde 18'i Obama'ya destek veriyor.

EN ÇOK ÇİN'DE DÜŞTÜ
Ankete göre ABD Başkanı Obama'ya verilen destekteki en büyük düşüş ise, Çin'de yaşandı. Obama göreve geldiğinde Çin halkının desteği yüzde 57 civarındaydı. Üç yıl sonra Çinlilerin Obama'ya verdiği destek yüzde 27'ye geriledi.

ABD Başkanı Barack Obama göreve geldiği yıl Rusya'daki desteği yüzed 40 düzeyindeydi. Bu oran yüzde 18'e düştü.

İKİ BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI
Anket sonuçlarını değerlendiren Pew Küresel Eğilimler Projesi yöneticisi Richard Wike, ABD Başkanı Obama'nın uluslararası toplumu, en çok küresel ısınmayla savaş ve İsrail-Filistin sorununun çözümü konusunda hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Wire, Obama'ya olan desteğin başkanlığı süresince yavaş yavaş azaldığını, bir yıl gibi bir sürede düşmediğini de belirtti.