Dünyanın 'en genç kralı' bugün taç giydi

Uganda'daki Toro Kralı babasının 1995'te kalp krizi geçirerek öldüğünde 3 yaşında olan ve yandaşları tarafından ''dünyanın en genç kralı'' ilan edilen Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi, bugün resmen taç giydi.

Anadolu Ajansı 17.04.2010 - 19:57

Dünyanın 'en genç kralı' bugün taç giydi

Uganda'nın batısındaki Fort-Portal'da taç giyme töreni, genç kralın bu hafta 18 yaşına basması dolayısıyla düzenlenirken, kente hakim bir tepe üzerinde bulunan sarayındaki törene binlerce tebası katıldı.

Krallık sözcüsü Frederick Nyakabwa Atwoki, ''Kralımız 3 yaşında tahta geçti, ama kendi başına, bağımsız biçimde çalışabilmek için 18 yaşını beklemek zorunda kaldı. Krallığımızda 94 kabile var. Her kabilenin bir lideri var ve Kralımız da bütün kabilelerin lideri. Önce kim olduğunu öğreteceğiz'' diye konuştu.

Genç Kralın Eylül ayında üniversiteye gideceğini belirten sözcü, bu yüzden yerine geçici olarak birinin tayin edilmesi gerektiğini kaydetti.

Taç giyme törenine Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni ve çok sayıda üst düzey yetkilinin yanı sıra birçok Afrika ülkesinden temsilci katıldı.

Geleneksel Toro Krallığı 19. yüzyılda kurulmuş, Milton Obote rejimi tarafından 1966'da ülkedeki birçok eski monarşi gibi ortadan kaldırılmıştı. Toro, Museveni tarafından 1994'te sembolik olarak yeniden oluşturulan 5 krallıktan biri ve yetkileri sadece kültürel alanla sınırlı olmakla birlikte büyük bir siyasi etkiye sahip bulunuyor. Libya lideri Albay Muammer Kaddafi ile çok yakın olduğu bilinen Kraliyet ailesinin genç kralı koyu bir Arsenal taraftarı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...