Ege Denizi'nde deprem

Ege Denizi küçük sarsıntılarla başlayan deprem fırtınası 5.0'la Atina'yı korkuttu.

08.05.2011 - 12:28

Akdeniz ile Güney Ege açıklarında, bugün 09.50 ile 11.35 saatleri arasında büyüklükleri 2.7 ile 5.1 olan 15 deprem meydana geldi.

Atina'yı saat 09.50'de 5 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Depremin merkez üssü Nisiros Adası'nın doğusuydu.

Yerin 22.8 km altında meydana gelen deprem, Rodos ve İstanköy adalarında da hissedildi.

Avrupa Sismoloji Merkezi ise sallantının büyüklüğünü 5,2 olarak duyurdu.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Güney Ege Fayı'nın, deprem üretmeye devam edebileceğini söyledi. Prof. Dr. Ercan, "Güney Ege yayında 3 yıldır hareketlilik var. Ancak 5.1 büyüklüğündeki sarsıntı, fay hattındaki gerilimin boşalması için yeterli derecede büyük değil. Bölgede daha şiddetli bir deprem yaşanabilir, hazırlıklı olunmalı" dedi.


MUĞLA VE İLÇELERİNDE DE HİSSEDİLDİ
Merkez üssü Akdeniz açıkları Oniki Adalar olan 5.1 büyüklüğündeki deprem, Muğla'nın Marmaris, Datça, Dalaman, Milas, Köyceğiz ve Ortaca ilçelerinde de hafif hissedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün verdiği bilgiye göre bugün saat 09.50'de merkez üssü Akdeniz açıkları Oniki Adalar olan Richter ölçeğine göre, 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 5 kilometre derinlikte meydana gelen deprem, Muğla'nın Marmaris, Datça, Dalaman, Köyceğiz, Milas ve Ortaca ilçelerinde de hafif hissedildi.

İlk depem ardından merkes üssü Datça açıkları, Kos Adası, Oniki Adalar ve Akdeniz olan bölgede, saat 10.37'ye kadar, büyüklükleri 2.7 ile 3.6 arasında değişen, hafif büyüklükte 11 deprem daha meydana geldi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...