El Türkiye hayasızlık, çıplaklık sunuyor

El Kuds El Arabi gazetesinde yayımlanan bir makalede, TRT'nin Arapça kanalı El Türkiye'nin Arap örf ve adetlerine ters olduğu, hayasızlık ve çıplaklık sunduğu yazıldı.

16.04.2010 - 13:21

El Türkiye hayasızlık, çıplaklık sunuyor

Filistinli akademisyen Azzam El Temimi, Londra'da Arapça yayın yapan El Kuds El Arabi gazetesinde yayımlanan makalesinde, TRT'nin Arapça kanalı El Türkiye'nin "Arap örfüne ters olduğunu ve hayâsızlık ile çıplaklık sunduğunu" yazdı.

Londra’daki İslami Politik Düşünce Enstitüsü’nün de başkanı olan El Temimi, yazısında iki hafta önce yayına başlayan El Türkiye’yi 'çıplaklık' görüntüleri ve 'tatmin etmeyen programları' nedeniyle sert şekilde eleştirdi.

Türkiye’yle Arap dünyası arasında bir köprü olma hedefiyle iki hafta önce yayın hayatına başlayan TRT’nin Arapça kanalı El Türkiye, , Londra’da Arapça yayımlanan Kuds ül Arabi gazetesi için kaleme aldığı .

El Temimi, fikir olarak başta çok olumlu karşıladığı Arapça Türk kanalının açılışını "tam bir hayal kırıklığı" olarak niteliyor ve şunları kaydediyor:

"Kanalı iki-üç gün takip ettim. Derin bir üzüntü sardı beni. Arap izleyici olarak, Arapların veya Türkiye’nin istifade edeceği bir mesaj bulamadığım projeye harcanan onca paraya acıdım. Kanal sahiplerinin, bu programlarla Araplara ne vermek istediklerini anlamış değilim.

Bu haliyle El Türkiye kanalına ancak Türkiye’nin hayrını istemeyenler hayran olabilir. Programlar ancak çıplaklık görüntülerinin rahatsız etmeyeceği kimseleri çekebilir. Kanalı şevkle bekleyenlerin ise umutları suya düştü ve o şevk hayal kırıklığına dönüştü. Çünkü kanaldaki programlar hiç tatmin etmiyor ve birçok Arap için örfe ters, izlenilemeyecekler sınıfına giriyor. Türk yetkililerin bu korkunç dengesizliği düzeltmekte acele etmelerini, bu büyük hatadan dönmelerini umuyoruz. Bu haliyle kanalın hiçbir mesajı yok” diyor.

İNANÇ SAHİPLERİ ZAMANINI ZİYAN EDİYOR
Kendini ‘Türkiye sevdalısı’ olarak tanımlayan El Temimi, TRT’nin Arapça kanalında sevdiği Türkiye’yi göremediğini, aksine ‘hayâsızlığın baskın olduğu bir yaşam biçiminin, düşünce ve davranışların lanse edilişini’ gördüğünü söylüyor. Kanalın, var olan programlarıyla Arap izleyicide nefret uyandıracağını söyleyen yazar, “Böyle devam edecekse bu kanalı kapatsınlar. Çünkü başımıza gelen ifsat edici kanallar bize yeter. İnanç sahipleri bu programları izleyerek zamanını ziyan eder” diye devam ediyor.

SANKİ TÜRK DİZİSİNE DOYMAMIŞIZ GİBİ
El Temimi, kanaldaki Türk dizileri hâkimiyetinden şikâyetçi, “Sanki Araplar Suudi ve Körfez ülkelerinin sahip olduğu uydu kanallarında bu dizilerin yoğun dozuna doymamış gibi” diyor.

El Türkiye’de halihazırda Türk dizilerinden ‘İkinci Bahar’, ‘Yeditepe İstanbul’, ‘Bahar Dalları’ ve ‘Süper Babaanne’ yayımlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...