Ermenistan’da gerginlik dorukta

Ermenistan muhalefeti, Erivan’da yapılan yerel seçimlere hile karıştığı iddiası ile bugün gösteri düzenliyor.

01.06.2009 - 11:12

Ermenistan muhalefeti, başkent Erivan’da yapılan yerel yönetim seçimlerine şaibe karıştığı iddiasıyla, bugün sokağa çıkmaya hazırlanıyor.

Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın liderliğindeki Cumhuriyet Partisi oyların yüzde 47’sini alarak, kendi adayını başkan ilan etmeye hazırlanırken, muhalif Ermenistan Ulusal Kongresi’nin (EUK) yüzde 19,1 rakamıyla seçimleri üçüncü sırada tamamladığı açıklandı.

Kesin sonuçların 7 Haziran’da duyurulacağını açıklayan Merkezi Seçim Komisyonu, oyların yüzde 22,3’ünü kazanan yönetim yanlısı ‘Kalkınan Ermenistan’ partisinin de seçim maratonunu ikinci konumda kapattığını açıklayınca, eski devlet başkanı Levon Ter-Petrosyan liderliğindeki muhalefet partileri, çareyi Erivan merkezinde protesto gösterisi düzenlemekte buldu.

Ermenistan nüfusunun yüzde 30’dan fazlasının oturduğu Erivan’ın, ülke GSMH’sinin yüzde 90’ını sağladığı dikkate alınırsa, özellikle kriz döneminde artan sosyal gerginliğin de etkisiyle, kent yönetiminin muhalefetin denetimine geçmesinin Devlet Başkanı Serj Sarkisyan için ölümcül darbe olacağını söylemek pek de yanlış olmaz.

İlk seçim sonuçlarını değerlendiren EUK Sözcüsü Levon Zurabyan, "Yönetimin tüm baskı ve yasadışı uygulamalarını kabullenerek şu an pusulalarda bulunan oyları saysak dahi yüzde 60-65’’lik bir zafere ulaşmış oluruz" açıklamasında bulunurken, Erivan’ın çeşitli bölgelerinde yönetim yanlısı kişilerce en az 5 gazetecinin tartaklandığı haberi doğrulandı.

Yasadışı uygulamalar zaman zaman komik düzeye ulaştı. Örneğin, 11/21 Nolu seçim bölgesinde, aylar öncesinde Erivan mezarlığında gömülen Gevork Tadevosyan ‘oy kullandı’.

Yönetim yanlısı seçmenlerin bir kaç seçim bögesinde oy kullanmasını sağlamak için tahsis edilen taksi şöförlerinin, muhalif gözlemcilere, "Bizim seçmenlerin toplandığı nokta neresi?" diye sorduğu iddia edildi.

Bu arada seçim sandıklarına gelen bazı vatarandaşlar ‘oylarını kullandıklarını’ öğrenince şaşırdı.

Merkezi Seçim Komisyonu, Savcılık ve Polis ise yasa ihlalleri konusunda kendilerine şikayette bulunulmadığını belirterek, seçim sürecinin ‘normal bir şekilde’ sonuçlandığını duyurdu.

Şimdi herkes, 1 Mart 2008’de muhalefet partilerinin gösterilerini kanlı bir şeklinde bastıran yönetimin başkent Erivan’a tekrar ordu sokup sokmayacağını tartışıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...