Esad'a beklenmedik destek

Arap Birliği gözlemcileri, muhaliflerin kalesi Humus'ta kendi deyimleriyle "rahatsız edici" bir durumla karşılaşmadıklarını açıkladı. Heyetin beklenmedik açıklaması Suriyeli muhalifleri ve insan hakları örgütlerini kızdırdı.

28.12.2011 - 15:40

Esad'a beklenmedik destek

Suriye'de incelemelerini sürdüren Arap Birliği gözlemci heyetinden ilk açıklama geldi. Heyet Başkanı Mustafa Dabi, Humus'ta korkutucu bir durum görmediklerini söyledi.

Sudanlı General Dabi, "durumun iyi olmadığı bazı yerler var ancak en azından biz buradayken korkutucu bir tablo görmedik. Durum sakindi ve çatışma yoktu" dedi.  Dabi, Humus'taki durumu tam görebilmek ve nihai hükümü verebilmek için zamana ihtiyaç duyduklarını da belirtti.

ABD VE RUSYA'DAN ÇAĞRI
ABD ve Rusya ise Esad yönetimine çağrıda bulunarak, gözlemcilerin çalışmalarını rahat yapabilmesi için hükümetin her türlü olanağı sağlamasını talep etti.

Muhalifler, Humus'u ziyaret eden gözlemcilerin şikayetlerini dikkate almadığını söyledi. "Anlattıklarmız dinlenmedi, boşa konuştuk" diyen yönetim karşıtları şimdiden heyete güvenlerini yitirdi. Heyetin Humus'un en çok vurulan semtlerine gitmemesi de yönetim karşıtlarını kızdırdı.

Gözlemcilerin başkanlığını bir Sudanlı'nın üstlenmesi de muhalifleri hayalkırıklığına uğrattı. Dabi'nin başkanlığını yaptığı sırada, Sudan askeri istihbaratına, ratsgele tutuklama, işkence, kötü muamele ve insan hakları suçlaması yöneltilmişti.

Bu yüzden muhalifler heyetin Şam'a yönelik sert önlemler almasını tavsiyesinde bulunmayacağı görüşünde. General Dabi'nin heyet başkanı olarak seçilmesi, Arap Birliği'nin Şam'a karşı daha güçlü bir tepki gösterilmesini sağlayacak kanıtların istemediği şeklinde de yorumlanıyor.

Bu arada Arap Birliği gözlemci heyetinin dün incelemelerini yaptığı Humus kentinde, 70 bin kişi sokaklara dökülerek uluslararası koruma isteklerini dile getirdi. Yoğun çatışmaların yaşandığı kette dün yaşanan çatışmalalarda da 34 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...