Fas'ın AKP'si: Türk modeline hayranız

25 Kasım'daki parlamento seçimleri ile yeni bir sürecin başladığı Fas siyasetinde de Adalet ve Kalkınma Partisi adlı bir parti var. Seçimlerden birinci çıkan Parti’nin Genel Başkanı Abdililah Benkirane, “Türk modeline hayranız, umarım biz de Fas modeli kurabiliriz” dedi.

Anadolu Ajansı 01.12.2011 - 12:46

Fas'ın AKP'si: Türk modeline hayranız

Fas'ta 25 Kasım'da yapılan erken genel seçimleri, tarihi bir zaferle kazanan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) Genel Başkanı Abdililah Benkirane, ''Önceliklerimiz, istikrarı sağlamak, monarşiyi korumak ve ülkenin ihtiyacı olan reformları gerçekleştirmek'' dedi.

''Türk halkını ve bizim adımızı, Adalet ve Kalkınma adını taşıdığı için özellikle Türkiye'deki iktidar partisini selamlayarak sözlerime başlamak istiyorum'' diyen Benkirane, 107 milletvekili çıkartarak elde ettikleri tarihi başarının arkasında, ''halkın değişim talebi'' olduğunu savundu.

Fas'ta yapılan gösterilere ve halkın isteklerine, Kral 6. Muhammed'in olumlu karşılık verdiğini ve geçtiğimiz 1 Temmuz'da yapılan anayasal değişiklikle bugüne gelindiğini anlatan Benkirane, ''AKP, bu zamana kadar muhalefette olduğundan hep değişiklikleri talep eden taraf oldu. Şimdi bunu gerçekleştirme fırsatımız var. Allah isterse çalışmalarımızda başarılı oluruz'' dedi.

'İLK İŞ DEMOKRASİYİ GELİŞTİRMEK'
''İşsizlik, eğitim ve sağlık Fas'ın 3 büyük sorunu olarak zikrediliyor. İlk alacağınız karar ne olacak?'' sorusuna yeni başbakan, ''Bizim olayları farklı gören bir sistemimiz var. İlk amacımız demokrasiyi geliştirmek ve iyi bir yönetim sergilemek. Allah'a şükürler olsun tüm demokratik ülkeler gibi biz de demokratik bir yola girdik. İyi hükümet etmek, elbette sizin de söylediğiniz tüm bu sorunlara olumlu yansıyacak demektir. Şu anda tek yaptığım ise yeni hükümetin kurulması için çalışmak'' cevabını verdi.

Seçim kampanyası sırasında mevcut asgari ücreti yaklaşık yüzde 40 oranında artırmayı vaat eden AKP Genel Başkanı, ''Buna nereden kaynak bulmayı düşünüyorsunuz?'' şeklindeki diğer bir soruyu da ''Biz maaşların artırılmasını geniş zamanlı bir icraat olarak söyledik. Başlangıçta yapılması gereken, ülkeyi iyi yönetmektir. Bu, yeni dış yatırımları getirecektir ve sonucu da asgari ücretin daha da artmasına olanak sağlayacaktır'' diye yanıtladı.

Bu arada, ''Arap Baharı''nı ve bunun Fas'taki yansımalarını da değerlendiren Benkirane, ''Fas, Arap Baharı süresince gösterilerle tanındı ama Allah'a şükür Tunus, Mısır gibi diğer ülkelerdeki sonuçlar bizde olmadı. İyi, bilinçli ve doğru bir yönetim halkın taleplerine karşılık verecektir ve Fas'ta herkes böyle bir değişim sürecini istiyor. Fas'ta gösteriler yasaldır ve yasalar halkın gösteri yapmasını engellemez. Umarım bize karşı gösteri olmaz ama eğer olursa, hükümet bu konuya yasal çerçeveler içinde ve barışçıl şekilde gerekli karşılığı verecektir'' açıklamasında bulundu.

'TÜRK MODELİNE HAYRANLIK DUYUYORUZ'
''Arap ülkeleri için Türk modelinden bahsediliyor. Türk hükümetini, icraatlarını siz nasıl görüyorsunuz?'' sorusuna ise Benkirane 'Türk modeline çok hayranlık duyuyoruz ve umuyoruz ki biz de bir Fas modeline sahip olabiliriz'' yanıtını verdi.

Benkirane, ''Adalet ve Kalkınma Partisi eğer Türkiye'de başarı sağladıysa hiç şüphe yok ki Fas'ta da başarı sağlayacaktır'' dedi.

Suriye'de meydana gelen gelişmeler karşısında Türk devletinin takındığı tavrın, ''tüm dünyanın ortak tavrı'' olduğunu söyleyen Fas Başbakanı, ''Herkes dökülen kanın son bulması gerektiğini ve Suriye yönetiminin daha fazla devam edemeyeceğini söylüyor. Bunun yanında, Türk devletinin yaptığı girişimleri kutlamak ve destek vermek gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

Normal şartlarda önümüzdeki 5 yılda Fas'ı yönetecek olan Benkirane, koalisyon hükümeti için diğer siyasi partilerle görüşmelerini sürdürürken, 2 hafta içinde yeni hükümetin işbaşına geçmesi öngörülüyor.

HÜKÜMETİN YETKİLERİ GENİŞLETİLMİŞTİ
Geçtiğimiz 1 Temmuz'da referandumda kabul edilen anayasal değişikliklerle, Kral 6. Muhammed, elindeki yetkilerin hiçbirini devretmeden sadece bazı alanlarda paylaşırken, hükümetin yetkilerini belirli oranda genişletmişti.

Savunma Bakanlığı'nın olmadığı, ordunun tamamen Kral'a bağlı olduğu ve Kral'ın dini lider olarak anayasada tanındığı Fas'ta ilk defa bir başbakan, İçişleri, Adalet ve Dışişleri bakanlarını seçebilme yetkisine sahip oluyor. Yine de başbakan tarafından bakan olarak önerilen isimlerin Kral tarafından onaylanması gerekecek.

Üniversitede fizik okuyan, matematik öğretmenliği geçmişi olan ve 14 yıldır Sale kentinden milletvekili seçilen 57 yaşındaki Benkirane, Türkiye'ye ilgisini vurgulamayı ihmal etmedi. Pazartesi Kral tarafından kabul edilirken ilk kez kıravat takmıştı ve yine aynı kıravatı ''Türk halkı için'' diyerek AA kameraları karşısında takmayı tercih etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...