İlişkili Haberler

ABD Başkanı Donald Trump, Federal Soruşturma Bürosu FBI Başkanı James Comey'nin görevine son verdi.

FBI Başkanı Comey bu beklenmedik haberi Los Angeles'ta FBI görevlilerine yaptığı bir konuşma sırasında arkasında bulunan televizyonlarda gördüğü "son dakika" haberiyle öğrendi.

İddiaya göre FBI Başkanı Comey haberi görünce ortamı yumuşatmak için işi şakaya vurdu, ve yardımcılarına olayın doğrulanması yönünde direktif verdi.

Başkan Trump'tan gelen bu süpriz hamle geçen hafta Comey'in kongre oturumu sırasında Hillary Clinton'ın elektronik postaları hakkında hatalı bilgi verdiğinin ortaya çıkmasının ardından geldi.

Donald Trump, Comey'e konuyla ilgili yazdığı mektupta "FBI'ı etkili bir şekilde yönetmeye yetkin değilsin" dediği iddia edildi.

Comey, Trump'ın seçim kampanyası çalışanlarının Rusya ile olan ilişkisiyle ilgili iddialar üzerine açılan soruşturmayı da yürütüyordu.

Trump'ın Comey'yi görevden alarak kendisine yakın isimlerle ilgili açılan bu soruşturmanın üstünü kapatmaya çalıştığı iddia ediliyor.

WATERGATE SKANDALINA BENZETİLİYOR

Hatta Trump'ın Comey'yi görevden almasını ABD eski Başkanı Richard Nixon'ın son günlerine benzetenler dahi var.

Nixon 1973'te Watergate soruşturmasındaki savcıyı kovdurmak istedi, Adalet Bakanı bu isteği yerine getirmemek için istifa etti.

Nixon sonunda savcıyı kovdurmayı başarsa da yerine geçen isimler Watergate soruşturmasını daha da derinleştirdi. Başkan Richard Nixon 1974'te istifa etmek zorunda kaldı.

Nixon'ın istifasıyla sonuçlanan Watergate, ABD tarihinin en büyük siyasi skandalı olarak kabul ediliyor.

Demokrat partilililer, bu son yaşananların Watergate'i bile geride bıraktığını savunuyor.