‘Fidye ödemeyelim diye tehdit ettiler’

IŞİD’in kafasını keserek öldürdüğü ABD’li gazeteci James Foley'nin ailesi, Amerikan yönetimi yetkililerinin oğullarını kaçıranlara fidye ödememeleri konusunda tehdit edildiklerini öne sürdü.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.09.2014 - 09:46

‘Fidye ödemeyelim diye tehdit ettiler’

ABC'nin haberine göre, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü tarafından kafası kesilerek öldürülen Amerikalı gazeteci James Foley'nin annesi Diane Foley, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi personelinden olduğunu belirttiği askeri bir yetkilinin, kendilerine birkaç kez, fidye ödemeleri halinde cezai kovuşturmaya maruz kalabilecekleri yönünde uyardığını söyledi.

James'in erkek kardeşi Michael ise kendisine de bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi tarafından benzer tehdit yöneltildiğini iddia etti.

Foley'nin annesi Diane, kanala yaptığı açıklamada, "Bunu bir tehdit olarak aldık ve dehşet vericiydi. Bize üç kez bu mesajla gözdağı verdi. Bunu söylemesinden dehşete düştük. Hakkımızda kovuşturma açılabileceğini söyledi. Oğlumuzu kurtarmamız gerektiğini biliyorduk, denemek zorundaydık" ifadelerini kullandı.

Diane, kendilerine karşı ilgisiz davranmakla eleştirdiği yönetime, zaman zaman, oğulları hakkında bilgi alabilmek için "yalvarmak" zorunda kaldıklarını belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise günlük basın brifinginde konunun sorulması üzerine, yönetim yetkilileri ile Foley'nin ailesi arasındaki görüşmelerin içeriğine ilişkin herhangi bir detay vermedi.

Earnest, ancak FBI, istihbarat camiası, Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray yetkililerinin de aralarında olduğu, hükümetin çeşitli birimlerinden temsilcilerin, oğullarını kurtarma çabasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak üzere Foley ailesiyle düzenli olarak temas kurduğunu kaydetti.

Earnest, Amerikan yönetiminin, daha önceki yönetimler de dahil olmak üzere eskiden beri terör örgütlerine fidye ödememe politikasını benimsediğine dikkati çekti.

ABC'nin haberinde, Ulusal Güvenlik Konseyi'nin bir sözcüsünün, Foley ailesinin terör finansmanını yasaklayan ABD yasalarından haberdar edildiğini söylediği, ancak aileye, fidye ödemeleri halinde suçlamalara maruz kalabilecekleri şeklinde bir mesaj verildiğini reddettiği kaydedildi.

RICE: HAYRANLIK DUYUYORUM
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice da ailenin suçlamalarıyla ilgili doğrudan bir yorumda bulunmadı.

Diane Foley'yi 18 aydır tanıdığını ifade eden Rice, "Diane, elinden gelen her şeyi yapmak isteyen her annenin yapacağı gibi, olumlu anlamda inatçıydı. Ona ve yaptıklarına çok hayranlık duyuyorum. Bir anne olarak onun acılarını anlayabiliyorum" dedi.

KERRY: HİÇBİR BİLGİM YOK
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de konuyla ilgili bir soruyu yanıtlarken, Foley ailesinin suçlamalarından şaşkına uğradığını belirterek, "Size şunu söyleyebilirim, bu konuda hiçbir bilgim yok. Dışişleri Bakanlığından birinin bilgim dahilinde böyle bir şey söylemesine göz yummazdım" diye konuştu.

DIŞİŞLERİ’NDEN YALANLAMA
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf da bakanlığın aileye, fidye öderlerse kovuşturmaya uğrayacaklarını söylediği iddiasını reddederek, "İşimizin bir parçası, aileye, teröristlere fidye ödenmesi hakkındaki yasalarımızı anlamalarına yardımcı olmak, ancak bu bakanlık, tehdit olarak değerlendireceğimiz hiçbir şey yapmaz ve yapmadı da" dedi.

Amerikalı gazeteci James Foley'nin bir IŞİD militanınca kafasının kesilerek öldürülmesini gösteren bir video 19 Ağustos'ta internet ortamında yayınlanmıştı.

Bundan iki hafta sonra da diğer bir Amerikalı gazeteci Steven Sotloff'un benzer bir videosu ortaya çıkmıştı.

Pentagon, Foley'nin de aralarında olduğu, Suriye'de IŞİD'in elindeki Amerikalı rehineleri kurtarmak için bu yaz hava ve kara unsurlarının dahil olduğu gizli bir operasyon düzenlendiğini açıklamış, ancak operasyonun rehinelerin hedeflenen noktada bulunmaması nedeniyle başarısız olduğunu belirtmişti.

Sayfa Yükleniyor...