'Füze avcısı' Türkiye karasularında

Türkiye'ye yönelik olası balistik füze tehdidine karşı, füze avcısı destroyerleri Akdeniz'e gönderdi. Bu gemilerden biri olan Donald Cook bir süredir Türk karasularında görev yapıyor.

Haberler 08.11.2015 - 18:18

'Füze avcısı' Türkiye karasularında

Amerikan Donanması'nın en önemli gemilerinden "füze avcısı" olarak tanınan USS Donald Cook, Türkiye karasularında. NATO'nun "Doğu Akdeniz-2015 Davet" Tatbikatı'na katılan destroyer, bir süre daha Akdeniz'de görev yapacak. Savaş gemisini diğerlerinden ayıran özellik balistik füze kalkanına sahip olması.

Geminin en önemli silahı, 1100 kilometre menzilli Tomahawk füzeleri. Destroyer, gelişmiş radarı ile tehlikeleri önceden belirleyip füzeleri, kendi silahlarıyla imha edebiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri, ekim ayında Türk topraklarında konuşlu patriot füze savunma bataryalarını çekti. USS Donald Cook, Akdeniz'deki devriye görevinde Türkiye'ye yönelebilecek füzelere karşı koruma sağlayacak.

Antalya'daki G-20 zirvesine katılacak olan Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barack Obama'nın gemide bir gece kalacağı da iddia ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...