Gazze yolunda Rum engeli

Kıbrıs Rum Yönetimi, Filistin'e insani yardım götüren konvoya katılmak üzere yabancı parlamenterlerin de dahil olduğu eylemcileri taşıyan teknelerin ayrılmasına izin vermedi.

29.05.2010 - 09:40

Gazze yolunda Rum engeli

Kıbrıs Rum Yönetimi, Filistin'e insani yardım götüren konvoya katılmak üzere yabancı parlamenterlerin de dahil olduğu eylemcileri taşıyan teknelerin ayrılmasına izin vermedi.


İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'ndan yapılan açıklamada, aktivistlerin bulunduğu ''Mavi Marmara'' gemisinin Filistin'e ilaç ve tıbbi malzeme gibi insani yardım malzemesi taşıyan 3 yük gemisiyle Kıbrıs'ın güneyinde buluştuğu, diğer gemiler ve milletvekilleri gelince yeniden hareket edeceği kaydedildi.

Güney Kıbrıs Rum kesiminin, parlamenterlerin geçişine izin vermediği için milletvekillerinin gemilere ulaşmasının geciktiği ifade edilen açıklamada, 15 milletvekilinin gemilere ulaşmasıyla birlikte filonun Gazze'ye ulaşmak üzere Akdeniz'de yoluna yola devam edeceği belirtildi.

YILDIRIM: SAMİMİYETİNİZİ KANITLAYIN
Açıklamada görüşlerine yer verilen İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, ''Yapılacak şey, bu gemilerin geçişine izin vermek. Eğer Gazze'ye yardım ettiğinizi iddia ediyorsanız o zaman gelin bu gemilerin geçişine izin verin. Samimiyetinizi kanıtlayın'' ifadesini kullandı.

''İsrail, gerilimi ne kadar tırmandırırsa tırmandırsın asla geri dönmeyeceğiz'' açıklamasında bulunan Yıldırım, ''İsrail'in savunduğu gibi Hamas'ın propagandasını yapmıyoruz. Hamas kendi siyasetini yapar. Bizim işimiz Gazze'de 2006 yılından beri ambargoya maruz kalan insanlara bir nebze yardım etmek. Gemilerde taşıdığımız 10 bin ton malzeme, Filistin halkı için hayati öneme sahip'' ifadesine yer verdi.

ORUÇ: İSRAİL HESABINI VERİR
Vakıf üyesi Hüseyin Oruç, NTV canlı yayınında son durumu aktardı.

Birkaç gün içinde Gazze'ye hareket edeceklerini söyleyen Oruç, "İsrail müdahale ederse, bunun hesabını uluslararası topluma verir" dedi.

GEMİDEKİ SON DURUM
Açıklamada, ''Mavi Marmara'' gemisindeki son duruma ilişkin de gemideki 578 barış eylemcisinin Gazze'ye ulaşacakları günü bekledikleri ifade edildi.

Gemide şu anda herhangi bir sıkıntının olmadığı belirtilen açıklamada, önlem olarak gemide 9 doktor, 2 hemşire ve 2 sağlık memurunun da bulunduğu kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...