Gazze’liler ‘göçmek’ istiyor...

Filistin’de yapılan bir kamuoyu yoklaması, Gazze Şeridi’nde yaşayanların yüzde 40 ile Batı Şeria’da yaşayanların yüzde 25’inin ülkelerini terk etmek istediğini ortaya koydu.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.12.2008 - 14:37

Merkezi Ramallah’ta bulunan Filistin Siyaset ve Araştırma Merkezinin kamuoyu yoklaması, Gazze’de yaşayanların yüzde 74’ünün önümüzdeki hafta sonunda süresi dolacak İsrail ile ateşkesin uzatılmasına destek verdiğini gösterdi. Filistinlilerin yüzde 23’ü ise İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesin yenilenmesine karşı çıktı.

Araştırmaya göre, Filistinlilerin çoğunluğu yasal olarak görev süresi 9 Ocakta dolacak Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın bu tarihte görevden ayrılmasını istiyor. Filistinlilerin yüzde 64’ü bu yönde görüş bildirirken, yüzde 24’ü Abbas’ın görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına destek veriyor.

Abbas ise seçim yasasındaki bir hükümden hareketle, görevinin genel seçimlerin yapılacağı 2010 yılına kadar devam edeceğini belirtiyor.

Kamuoyu yoklamasının ortaya koyduğu bir diğer önemli sonuç, Filistinlilerin dörtte üçünün, Hamas ile birlik görüşmelerinin başarısız olması durumunda erken seçime gidilmesi yönündeki Abbas’ın çağrısını desteklemesi oldu. Bu çağrı, Filistinlilerin yüzde 73’ünden destek aldı.

Bütün Filistinli grupların onayıyla bugün bir seçim yapılması durumunda, Hamas’ın oyların yüzde 28’ini alacağı varsayımı yapıldı. Bu oran, yılın üçüncü çeyreğindeki kamuoyu yoklamasında yüzde 29 olarak ortaya çıkmıştı. El Fetih’in alacağı oy oranı ise bir önceki yüzde 43’ten yüzde 42’ye geriledi. Gazze Şeridi’nde Hamas’a destek yüzde 32, El Fetih’e destek de yüzde 46 olarak ortaya çıktı. Batı Şeria’da ise Hamas’ın desteği yüzde 25, El Fetih’in desteği yüzde 39 oldu.

Filistin’de başkanlık seçimlerinin bugün yapılması halinde, El Fetih’in adayı olarak Abbas’ın yüzde 48, Hamas’ın adayı olarak da Gazze Şeridi’ndeki fiili yönetimin Başbakanı İsmail Haniye’nin yüzde 38 oy alacağı sonucu çıktı. Önceki kamuoyu yoklamasında Abbas için yüzde 53, Haniye için yüzde 39 oy oranı çıkmıştı. Böylece, Abbas ile Haniye’nin popülaritesi arasındaki fark da bir önceki dönemdeki 14 puandan 10 puana inmiş oldu.

BARGUTİ AĞIR BASIYOR
El Fetih’in adayı olarak İsrail’de cezaevinde bulunan Mervan Barguti’nin gösterilmesi ve karşısında Haniye’nin olması durumunda, Barguti’nin yüzde 59, Haniye’nin yüzde 32 oy alacağı varsayıldı. Gazze Şeridi’nde Barguti’ye destek yüzde 54 olurken, Batı Şeria’da bu destek yüzde 62’ye kadar çıktı.

Filistinlilerin yüzde 46’sı ulusal birlik görüşmelerinin başarısızlığa uğramasından hem Hamas’ı, hem El Fetihli sorumlu tuttu. Sadece Hamas suçlu diyenlerin oranı yüzde 23, sadece El Fetih diyenlerin oranı da yüzde 20 oldu.

Kamuoyu yoklaması, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da 1270 Filistinli arasında, 3-5 Aralık tarihlerinde, yüz yüze görüşülerek yapıldı. Bu tarih, Mısır’ın arabuluculuğunda, Kahire’de Hamas ile El Fetih arasında uzlaşma görüşmelerinin Hamas’ın boykotu nedeniyle başarısızlığa uğraması sonrasına denk geliyor. Yoklama aynı zamanda, Gazze Şeridi’ndeki fiili Hamas yönetimi ile İsrail arasındaki ateşkesin karşılıklı operasyonlar ve roket saldırılarıyla bozulması döneminde gerçekleştirildi. Hata payı ise yüzde 3 gösterildi.

Sayfa Yükleniyor...